2017 Emekli Maaş Zamları

2017-emekli-maas-zamlarii

2017 EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI

SGK emeklisi 2017 yılında ne kadar zam alacak? 2017 ocak ayında bağkur emekli zammı ne olacak? SGK dul ve yetim maaşlarının 2017 ocak zammı ne olacak? Memur emeklileri 2017 maaş zammı belli oldu mu? Emeklilik hesaplama  ←işlemlerinizi yapmak için tıklayınız.

 

2017 EMEKLİ ZAMLARI BELLİ OLDU

Emeklilerin uzun zamandan beri bekledikleri emekli maaşı zam oranı açıklandı.Belirlenen Tüketici Fiyat endeksine göre SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına uygulanacak zam oranı yüzde 4,65 olarak belirlendi. Memurlara verilecek olan enflasyon zammı son altı aylık enflasyon yüzde 5’i aşmadığı için verilmeyecek.

DAHA ÖNCE YAZILAN EMEKLİ ZAMLARI HABERLERİ

Emekli vatandaşların  Ocak ayında alacakları zamlar yavaş yavaş şekil almaya başladı. En düşük kamu emeklisi yani 4C’lilerin maaşı bin yedi yüz elli iki (1.752) liraya çıkacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine  uygulanacak  maaş zamları  için 2016 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek enflasyon rakamının belli olması beklenecek. Konusunda uzman kişilerin Tahminlerine göre  bağkur emeklilerinin alacağı en düşük aylık 1.204 (bin ikiyüzdört) liraya, 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda 1.386 (bin üçyüzseksenaltı) liraya yükselecek.
2017 EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI NE KADAR

Takvim’in yaptığı habere göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yani 4A ve 4B’liler her yılın Ocak ve Temmuz dönemlerinde, bir önceki 6 aylık dönemde ortaya çıkan  enflasyon kadar maaşlarına zam alıyor. 2016 yılının ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşecek olan enflasyon, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacakları  Ocak dönemi zammını belirleyecek. Ortaya çıkan bu oran da 3 Ocak 2017 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak.

Türkiye Emekliler Derneği’nden alınan verilere göre; şu anda en düşük emekli maaşı 2000’den önce SSK’dan emekli olanlarda 1.339, 2000 yılından sonra emekli olan SSK’lılarda 798, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde 1.163, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 916 lira seviyesinde.

2017 EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI NE KADAR OLACAK

2016 yılının  ikinci yarısında enflasyonun yüzde 3’ün üzerinde olması bekleniyor. Eğer yüzde 3.5 civarında çıkarsa; 2017 Ocak’ta en düşük emekli  maaşı 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda 1.386, 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda 826, Bağ- Kur esnaf emeklilerinde 1.204, Bağ- Kur tarım emeklilerinde ise 948 liraya yükselecek.

Geçtiğimiz sene emeklilere seyyanen zam yapılmış ve her emekliye 100 tl para ödenmişti. Bu yılda emeklilere seyyanen zam var mı? diye akıllara bir soru gelmekte ancak yetkililerle yapılan görüşmelerde 2017 emekli zamları normal standartlarında olacağı ve seyyanen bir zammın söz konusu olmadığını belirttiler.

EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI NE ZAMAN ÖDENECEK

Emekli maaş zamları ne zaman ödenecek sorusunun cevabı yine memur emeklileri için ayrı ssk ve bağkur emeklileri için ayrı zamanlarda.Yani memur emeklileri ocak ayında 2017 emekli zamlarını almış olacaklar.Her zaman olduğu gibi ssk emeklileri ve bağkur emeklileri bir ay geç olarak şubat ayında bir önceki ayın farkıyla birlikte alacaklar.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2017’nin ikinci zammını da Temmuz’da alacak. Bu zammın oranını da 2017’nin ilk 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon belirleyecek.

Bu arada emeklilere verilecek olan banka promosyonları da henüz belli olmadı uzun bir zamandan beri hükümet yetkilileri ve bankalar arasında emeklilere promosyon pazarlığı devam ediyor. Daha önce promosyonların kurban bayramından önce emeklilere dağıtılacağı söylenmişti. Ancak bu gerçekleşmedi. Şimdi emeklilerin gözü kulağı emekli promosyon son dakika gelişmelerinde. Hükümet yetkilileri resmi olarak bir açıklama yapmamış olsalar da emeklilere promosyon bilmecesinin  yılbaşından önce emeklilere verilmesi beklenmekte.

İKİNCİ EMEKLİLİKTEN FAYDALANMA ŞANSI

45 yaş altı çalışan kişilerin  Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik olarak girişini sağlayacak olan  düzenleme 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek. Gelecek olan bu yeni sistem sayesinde 45 yaş altında olan milyonlarca çalışana için ikinci bir emeklilik ve ikinci bir emekli maaşı imkanı doğacak. Üstelik bu yeni sistemde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) olunan emekliliğe göre daha kısa bir sürede  emekli olunabilecek.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DAHA ÖNCE EMEKLİ OLUNUYOR
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emeklilik için; şu an işe başlayan bir erkek çalışanın 7 bin 200 gün (20 yıl) prim ödemesi gerekmekte. Bu süre tamamlandığında ise 61 yaşını doldurulduğunda emekli olabiliyor. Kadınlar ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emeklilik için 20 yıl prim ödeme ve 58 yaş şartını yerine getirmeleri gerekmektedir. Memur olarak çalışanlarda süre 25 yılı bulmakta. Bireysel emeklilik sisteminde ise sistemde 10 yıl kaldıktan sonra 56 yaş doldurulduğunda emeklilik elde ediliyor. Yani Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik olarak katılanlar, 10 yıl ödeme yapıp 56 yaşını tamamladıklarında, bireysel emeklilikte emekli olma imkanına kavuşacaklar. Hem de devletin sunduğu 3’lü teşvikten de yararlanacak. Çalışan kişiler böylece, önce BES ile emekli olup, daha sonra SGK’dan da emekli olarak çifte emekli maaşına kavuşabilecek.

ŞU ANKİ BES’TEN DAHA AVANTAJLI

Otomatik katılım, şu an ki BES’ten çok daha avantajlı olacak. Yüzde yirmibeş devlet katkısı, otomatik BES’te de olacak. Buna ilaveten otomatik BES’te; çalışan kişilerin  cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte tek sefere mahsus olmak üzere, 1.000 lira ilave devlet katkısı sağlanacak. Yine otomatik BES’te; 10 yıl, 56 yaş şartını tamamlayarak toplu para almak yerine maaş almayı tercih ettiklerinde bir ek katkı daha olacak. Yaptığı birikimini en az 10 yıllık sürede almayı tercih eden kişilere, birikiminin yüzde 5’i oranında ek olarak devlet katkısı ödemesi yapılacak.

MİNİMUM ÖDEME 49,41 TL

İşte yeni bireysel emeklik sisteminin satır başları:

* Çalışan, zorunlu olarak işvereni tarafından bir sigorta şirketinin emeklilik planına dahil edilecek.
* Ödenecek katkı payı her ay çalışan kişinin maaşından kesilip yaptırılan bireysel emeklilik hesabına aktarılacak.
* Çalışan kişinin ödeyeceği katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar kadar olacak.
* Eğer çalışa kişi isterse, yatırılan tutarın artırılmasını isteyebilecek.
* Şu an ki asgari ücrete göre bakıldığında en düşük ödeme 49,41 lira olacak.
* Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihhten sonra ki 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek..

2017 Emekli Maaş Zamları kesin olarak netleştiğinde sizlere bu yazının devamı olarak duyuruda bulunacağız.

2017 Emekli Maaş Zamları

2017 Emekli Maaş Zamları

 

1 Yorum Yapıldı

  1. Ülkemizde memur emeklisi öz evlat ISCI EMEKLISI ÜVEY EVLAT muamelesine tabii tutuluyor bu adaletsiz uygulamaya ne zamana kadar sessiz kaĺinacak ? Idareciler nezaman bunun farkına varacak ne zaman bunu can kulağıyla dinleyip içlerinde hissederek GERCEKTEN BU ADALETSIZ DURUMA ADALETLE YAKLAŞIM SERGİLEYECEKLER ACABA ?

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*