memur zammı ve emekli zammı

2017 Memur ve Emekli Zamları

Memurların zam derdi bitmediği gibi emeklilerinde zam derdi bitmedi. Belki İla ahir devam edecek.2017 yılının başında ve ortasındaki son güncel durumu da aktarmak ve anlatmak bize kalıyor. Buyrun başlayalım.

2017 yılının gelmesi ile birlikte, pek çok vatandaş her sene memurlara ve emeklilere yapılmakta olan zamların miktarının açıklanmasını bekliyor. Her sene olduğu gibi, bu sene de hükümet memur maaşlarına ve aynı zamanda emekli maaşlarına zam uyguladı. Uygulanan zam pek çok kişiyi tatmin ederken, birçok kişi de sağlanan bu zammın yetersiz olduğu düşüncesini taşıyor.

2017 yılında yeni yapılmakta olan bir düzenleme ile, emeklilere enflasyon farkı adı verilen bir ödeme yapılması da planlanıyor. Bu şekilde enflasyon farkının her zamankinden fazla olduğu dönemlerde emekliler ekstra zam alabilecekler. Yeni yapılmış olan bu düzenleme özellikle birçok emeklinin yüzünü güldürecek cinsten bir haber olarak dikkat çekiyor.

Bu sene Ocak ayında yapılmış olan zam ile birlikte, oranlar %3’ten hesaplanarak yeniden değerlendirildi. Vergi kesintisine girmeden önce memurun brüt olarak alacağı maaş %3 oranında arttı. Buna göre yeni zam oranları ile birlikte, en düşük memur maaşının 2 bin lira 601 lira olduğu bilgisi verildi.

Elbette pek çok kişinin bildiği gibi, zam oranları kıdem ve memuriyet derecesine göre de çeşitli oranlarda artış gösteriyor. Örnek verecek olursak, müsteşar maaşları 9 bin 787 lira olmuşken, genel müdür maaşları ise 8 bin 589 lira oldu. Oranlar tekrar değerlendirildiğinde ise genel müdür ve müsteşar maaşına ilişkin olarak yapılan düzenleme ile birlikte %3,04 oranında bir artışın varlığından bahsetmek mümkün.

Bunun dışında aynı düzenlemeden KİT’e bağlı olan kişiler de yararlanabilecek. KİT’e bağlı olan personelin alabileceği en yüksek zamlı maaş miktarı ise 5 bin 257 lira oldu. Bunun dışında bahsedilmesi gereken diğer bir detay da Bağkur ve SSK emeklilerinin alacakları zam miktarı oldu.

Memur emeklilerinin yapılmış olan anlaşma ile birlikte, alacakları maaş %3 civarında sabit tutulmuştu. Ancak bununla birlikte, SSK’dan ya da Bağkur’dan emekli olmuş olan memurların ise 6 aylık enflasyon göze alınarak elde etmiş olduğu zam oranı 4,73 olarak dikkat çekti. 2017 yılının Haziran ayında ise yeni düzenlemeler ile planlanan bir artış daha bekleniyor.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*