30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi Ne Kadar Olacak

30 YIL ÜZERİ EMEKLİ İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK

30 yıldan fazla çalışarak emekli olan kişilerin alacağı hak ediş miktarları yavaş yavaş netleşmeye başladı.

Hürriyet Gazetesinden yazar  Noyan Doğan’ın yazısını size aktarıyoruz: Yıllar boyunca memur emeklilerinin en büyük sorunlarından bir tanesi, çalışma hayatları ne kadar sürerse sürsün 30 hizmet yılından daha fazla ikramiye alamıyor olmalarıydı. Daha net bir şekilde  anlatacak olursam. Memur emeklisi, ister 33 yıl çalışsın, ister 41 yıl, isterse de 45 yıl; emekli olduğu zaman 30 yıl üzerinden ikramiye almaya hak kazanabiliyor; 15-20 yıllık çalışmasının karşılığı olan ikramiyeyi alamıyordu. Neden, diyecek olursak; zamanında çıkartılmış olan kanun bu şekildeydi de ondan. 2015 yılının başlarında  Anayasa Mahkemesi, kanunda geçen, ‘emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler dikkate alınmaz’ maddesini iptal etti.

MAĞDURLAR DAVA YOLUNA BAŞVURDULAR

Bu sayede yıllar boyunca süren ve haksız bir şekilde fiili olarak uygulanan uygulama son buldu. Bu tarihten sonra emekli olanlar, yani 2015 yılından kaç yıl çalıştılarsa o süre üzerinden ikramiyelerini aldılar. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), alınmış olan mahkeme kararının geçmişe yönelik uygulanamayacağını gerekçe göstererek, 2015 öncesinde emekli olan kişilerin, ikramiye farkı için yaptığı başvuruları birer birer geri çevirdi. Hal böyle olunca da emekliler birer birer dava açmaya başladı.

ALINACAK İKRAMİYE NE KADAR OLACAK

Şimdi ise hem mahkemelere taşınan sorunların çözümü hem de geçmişte emekli olmuş olanların hak kayıplarının telafisi için hükümet harekete geçti. Önümüzdeki günlerde çıkması beklenen torba
yasa ile 30 yıldan fazla memurluk hizmeti olan  memur emeklilerine, çalışmış oldukları her fazla yıl için emekli ikramiyesi ödenecek.

Yasanın yıl sonuna yetişmesi durumundae, emeklilere 2017’nin Ocak ayında hak ettikleri ikramiye tutarları ödenmeye başlayacak. Peki, ödenecek olan fark ne kadar olacak? Emekli memurlar, ikramiye farklarını, emekli oldukları yıldaki maaşlarının katsayısı üzerinden alacaklar. Çok basit bir örnekle anlatayım: 35 yıllık memuriyetiniz var, 2010 yılında emekli oldunuz ve 30 yıllık ikramiye alabildiniz. Diyelim ki, ikramiyeye konu olan maaşınız da o tarihte, 1200 lira. Alacağınız ikramiye farkı 6 bin liraya yakın olacak. Yani o dönemde almış olduğunuz maaş çarpı 30 yıl üzeri çalıştığınız sene sayısı. Bu durumda son almış olduğunuz maaşla fazladan çalışmış olduğunuz yılı çarparak alacağınız ikramiye tutarını üç aşağı beş yukarı hesaplayabilirsiniz.

İKRAMİYE FARK ÖDEMELER İKİ YILDA YAPILACAK

Yasanın çıktığı tarihten  sonra, bir yıl içinde başvuran emeklilere, alacakları ek ikramiyenin 7500 liraya kadar olan kısmı, başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde ödenecek. Kalan kısım ise, ertesi yılın aynı ayı içinde kanunu faiziyle birlikte ödenecek. Bunu da örnekleyeyim. Diyelim ki, 15 bin liralık ek ikramiye alacaksınız, 2017’nin Ocak ayında başvurdunuz. Bunun 7500 lirasını üç ay içinde SGK size ödeyecek, kalan 7500 lirayı da yasal faiziyle birlikte 2018’nin Ocak-Mart ayları arasında alacaksınız. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek daha vereyim. 35 yıllık hizmet yılınız var, 2001 yılında emekli oldunuz ve 30 yıllık ikramiye aldınız. Yeni düzenleme çerçevesinde, 2000 yılındaki maaşınıza göre hesaplanan emekli ikramiyesine göre siz ya da hak sahipleri 5 yıllık daha ikramiye alabilecek.

Bu haktan en düşük kademedeki memurdan en yüksek makamdaki memura kadar tüm memur emeklileri faydalanacak. Yasa ile çıkacak düzenlemenin ise yaklaşık olarak 150 bin memur emeklisini ilgilendireceği tahmin ediliyor.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*