Bireysel Emeklilik Hesaplama ve Devlet Katkısı

BİREYSEL EMEKLİLİK HESAPLAMA VE DEVLET KATKISI

Bireysel emeklilik nedir, bireysel emeklilik hesaplama nasıl yapılır, bireysel emeklilik maaş hesaplama nereden yapabilirim, bireysel emeklilik devlet katkısı ne kadar, bireysel emeklilik sistemi mecburi midir gibi bir çok konu insanların kafasını meşgul etmektedir.

İsterseniz konumuza ilk olarak bireysel emeklilik nedir ? sorusunun cevabını vererek başlayalım

BİREYSEL EMEKLİLİK NEDİR?

Bireysel emeklilik vatandaşların ileri ki yıllarda daha rahat ve maddi kaygı içinde olmadan yaşamak istemesi sebebiyle zorunlu sosyal güvenlik sistemi dışında özel sigorta şirketlerine aylık periyotlarla belirlediği bir miktar parayı yatırması ve bir zaman sonra bu birikmiş parasını ister tek seferde ister düzenli aylıklar şeklinde almasıdır.Bireysel emeklilik yaptıran kişi içeride biriken parasını istediği zaman getirisi ile birlikte yasal kesintileri yapıldıktan sonra geriye alabilir ancak kişi birikmiş parasını emekli maaşı gibi aylık olarak almak isterse bu sefer kanuni emekli olacağı zamanı beklemesi gerekmektedir.

BİREYSEL EMEKLİLİK ZORUNLU MUDUR ?

Bireysel emeklilik şu anda zorunlu bir sistem değildir. Kişiler istedikleri takdirde istedikleri miktarlarda ki bu taban miktardan az olmamak kaydıyla bu sisteme dahil olabilirler. Taban fiyat olarak 100 TL belirlenmiştir.

Bu arada 2016 yılında çıkan ve 2017 yılında yürürlüğe girecek olan Zorunlu bireysel emeklilik sistemi işleri biraz değiştirmektedir. Getirilen bu Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde SGK’lı olarak çalışan 45 yaş altı herkes bu sisteme girmek zorunda bırakılacaktır. Bu giriş de işçinin iş vereni vasıtası ile yapılacaktır. İşçi ve iş verenin ortak bir kararla belirledikleri sigorta şirketine belirledikleri rakamı işveren her ay işçi adına yatıracaktır. Peki bu zorunluluk ne kadar sürecektir ya da işçi istemezse sistemden çıkabilir mi? sorularını duyar gibiyiz bu konuyu da şöyle açıklayalım. İşçi yaptırılan bu zorunlu sigortalılığı isterse devam ettirir isterse sonlandırabilir. Devam ettirecekse hiç bir sorun yok ancak sonlandırmak isterse elini biraz çabuk tutması gerekmektedir. Bu işlemi yapması için devlet 2 aylık bir süre tanımaktadır eğer 2 ay içerisinde işçi yazılı olarak sigorta şirketine başvuruda bulunup bireysel emeklilik sigortasının sonlandırılmasını isterse başvurusu değerlendirilip talebi doğrultusunda sigortalılığı sonlandırılır ve içeride biriken parası kişiye iade edilir eğer işçi bu iki aylık süreyi geçirir ve başvurusunu yapmaz sa sigortalılığı devam eder ve parası içeride kalır. Bu yüzden kişilerin bu süreye dikkat etmeleri ve kaçırmamaları gerekmektedir.

BİREYSEL EMEKLİLİK HESAPLAMA NASIL YAPILIR

Bireysel emeklilik hesaplama nasıl yapılır sorusunun cevabını iki şekilde verebiliriz. Birincisi bir sigorta yetkilisi ile görüşerek dir. Güvendiğiniz bir sigorta acentesinde yetkili görevli ile bireysel emeklilik hesaplama işlemlerinizi yüz yüze yapabilirsiniz ve detaylı olarak sisteme ne kadar para yatıracağınız dan hangi tarihte ne kadar getirinizin olacağına hatta hangi tarihte sistemden ayrılırsanız ortalama olarak ne kadar bireysel emeklilik getirinizin olacağına kadar bir çok soruyu yüz yüze sorabilir ve sormuş olduğunuz sorulara gerekli cevapları alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik hesaplama konusunda bir diğer yol ise online olarak sigorta şirketlerinin ya da bankaların bireysel emeklilik hesaplama sayfalarına girmenizdir. Bu sayfalarda açılan kısa formları doldurmanız size gerekli cevabı almanız konusunda yardımcı olacaktır. Bu formlarda genellikle şu anki yaşınız, sisteme aylık ödeme turarlarınız gibi basit soruları cevaplamanız yeterlidir. Genellikle süre sonunda birikiminizin ne kadar olacağı konusunda ortalama bir rakam çıkar ve ayrıca bireysel emeklilik devlet katkısı da katılarak sonuç size gösterilir.

BİREYSEL EMEKLİLİK MAAŞ HESAPLAMA NASIL YAPILIR

Bireysel emeklilik maaş hesaplama da yukarı da anlattığımız yollarla yapılmaktadır. İster bir Sigorta şirketinin yetkilisi ile isterseniz internet üzerinden sigorta şirketleri ya da bankaların bireysel emeklilik maaş hesaplama sayfalarına girerek yapılabilir. Bu işlemi internet üzerinden yapmak isterseniz Google arama motoruna bireysel emeklilik maaş hesaplama yazın ve karşınıza çıkan sonuçlarda ki herhangi bir sigorta şirketinin sayfasına girin burada yapmanız gereken şey yine açılan formdaki soruları cevaplamanız olacaktır. Bu formlarda size birikim tutarınız, ödemeyi hangi periyotta almak istediğiniz (aylık,üç aylık,altı aylık ya da yıllık) ne kadar süre maaş almak istediğiniz gibi sorular sorulacak ve sizden bunları yanıtlamanız istenecektir. Verdiğiniz sorular karşılığında birikiminiz neticesinde ne kadar aylık alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Umarız bu yazı bireysel emeklilik hakkında kafanızda oluşan bazı soruları aydınlatmıştır.Sonraki yazılarımızda bireysel emeklilik ile ilgili daha farklı konulara değinip sizleri aydınlatmaya devam edeceğiz.

45 Comments Posted

    • beyefendi çok teşekkür ederim. Ne zaman emekli olurum sorusuna cevap arıyorsanız yeri burası. Profesyonel makaleler, bilimsel araştırmalar, önemli yazılar, sizleri bir çok konuda aydınlatmayı amaçlamakta. Eğlenceli bir yazı ise paylaşırsanız seviniriz.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*