BES siteminin inceliklerinden bahsediyoruz. Temsilcinize iyi anlatın. Fayda sağlayın.

Bireysel Emeklilik İncelikleri

BES siteminin inceliklerinden bahsediyoruz. Temsilcinize iyi anlatın. Fayda sağlayın.
BES siteminin inceliklerinden bahsediyoruz. Temsilcinize iyi anlatın. Fayda sağlayın.

 

Uzun vadeli bir yatırım sistemi olan bireysel emekliliğin inceliklerini bu yazımızda anlatacağız. İlk olarak BES,  bireylerin birikimleri oranında bir gelir elde etmelerini sağlayan, oldukça avantajlı bir sistemdir. 18 yaşını aşan her kişinin bu sistemden faydalanması mümkündür.

Bireysel emekliliğe bağımsız olarak katılmak isteyenlerin öncelikli olarak bes başvuru yaparak, sisteme katılmaları gerekmektedir. Gerekli formu doldurarak, yapacağınız başvuru sonrasında bireysel emeklilik işlemleriniz kolayca başlatılabilmektedir. Yatırdığını

Birikim gelecek yaşlarda önemli
Birikim gelecek yaşlarda önemli

z ödemelerde devlet katkısı alabilmeniz mümkündür.

 

Günümüzde zorunlu bes sistemi, 45 yaş altı çalışanlar için geçerli olmaktadır. Elbette bireylerin belirli bir süre içerisinde bu zorunlu sistemden cayma hakları da bulunmaktadır. Cayma hakkını kullanmayanlara, devlet tarafından belirli bir tutarda destek sağlanmaktadır. Her yönüyle değerlendirildiğinde bireysel emeklilik sistemi, kişiler için uzun vadede önemli bir yatırım olması bakımından oldukça avantajlıdır.

Bireysel emeklilik (BES) sisteminde en alt limit diye bir durum yoktur. Yani isterseniz 60 TL ile de başlangıç yapabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz husus sizin kendi aylık bütçenizdir. Eğer 2000-TL gibi maaş ile çalışıyorsanız en az 100-TL ile bu sisteme katılmanızı öneririm. Ve buradaki bir diğer incelik, katıldığınız miktar ne olursa olsun muhakkak bu parayı unutmanız gerekiyor. Eğer sürekli aklınızda sizden kesilen tutar olursa onu bozdurmak istersiniz. Çünkü normal yaşam koşullarında insanların sürekli ihtiyaçları oluyor. Bir ihtiyaç karşısında ilk aklınıza gelen Bireysel Emekliliğe yatırdığınız para olursa bu sizin için bir dezavantajdır. İlk ihtiyacınız da olmasa bile birkaç ihtiyaç karşısında BES sistemine yatırdığınız parayı bozdurmak isteyeceksinizdir. Bu da ilerleyen yaşlarda size destek olacak birikiminizi harcur etmeniz anlamına geliyor. Durum ne olursa olsun sistemden parayı çekmemenizi ve sabırlı olmanızı istirham ederim.

 

Bireysel emeklilik sisteminde ki diğer bireysel-emeklibir incelikten bahsedeceğim size bu incelikte sürekli bozdurmaya meyilli arkadaşlar için faydalı olacaktır. Olayda temel hadise şu: eğer siz 120 TL tutarında bir miktarı yatırmak istiyorsanız, Bireysel emeklilik sistemine sizi dahil eden temsilcinize şunu söyleyin. Benim adıma 3 dosya açın. Ve bunu 40 TL + 40 TL + 40 TL= 120 TL olarak kullanın. Yani adınıza 3 dosya açılacak ve her dosya 40TL olacak. Peki bu işlem size ne kazandıracak. Buradaki kazancınız şu; eğer günün birinde çok aciliyetli bir durum sebebiyle bireysel emekliliğinizi bozdurmak isterseniz en azından ilk 40TL ‘yi bozdurursunuz.Ve sistemden çıkmamış ve devlet tarafından verilecek destek hakkınızı kaybetmemiş olursunuz. Diyelim başka bir zaman tekrar paraya ihtiyacınız oldu. Diğer açtırdığınız dosyayı bozdurarak bu işleme devam ederseniz ve yine devlet tarafından size verilecek olan destek hakkınızı kaybetmemiş olursunuz. Tabi ki son dosyayı bozdurmamanız lazım. Eğer o dosyayı da bozdurup harcamak isterseniz sistemden tamamen çıkmış olacağınız için destek hakkınız kaybolur.

Evet arkadaşlar Bireysel Emeklilik Sisteminin diğer inceliklerini anlatmaya ve size faydalı olmaya devam edeceğim. Burada yazacağım incelikleri bilmezseniz sisteme girerken ve çıkarken ki avantajlar size dezavantaj olarak geri döner onun için bu sisteme girmezden evvel muhakkak emeklilikbulteni.com adresine uğrayın ve sizi alakadar eden aramayı yapın.

Hangi BES Şirketini seçmeliyim yazımızı öğrenmek isterseniz. Buraya Tıklayın. Adrese yönlendirelim.

Bir daha ki yazımıza kadar kendinize iyi bakın. Allaha emanet olun.

 

Bu arada bu konu ile youtube kanalımızda yayınladığımız haber dinlemek isterseniz buyrun:

 

Ayrıca;

1-Sitemizde emeklilik yaşınızı hesaplamak isterseniz, Buraya tıklayın.

2-Emekli ikramiyesi hesaplamak isterseniz. Buraya tıklayın.

3-Emeklilere Emlak Vergisi Muafiyeti konusunda bilgi almak isterseniz, Buraya tıklayın. 

4-Emeklilerin 2017 promosyonunu öğrenmek isterseniz, Buraya tıklayın.

5-2017 emekli kendi iş yeri olursa maaşında kesinti olur mu, öğrenmek isterseniz, Buraya tıklayın.

158 Comments Posted

  1. Yeni asgari ücrete gelen zam da bireysel emeklilik harcamalarına ve kesintilerine sebep olacağı söylendi bu konu ne kadar doğru bilemem

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*