BES sık sorulan sorular ve cevapları

Bireysel Emeklilik Sık Sorulan Soruların Cevapları

Bireysel Emeklilik Sık Sorulan Soru Ve Cevaplar

Bireysel emeklilik insanların çalışma hayatında aktif iken emeklilikte refah düzeyini koruyabilmek amacıyla ek gelir amaçlı birikim ve yatırım yapmaları sistemidir.

Sistem 2001 yılının sonunda ekim ayında belli kanunla yürürlüğe girmiş ve emeklilik fonlarında para biriktirme işlemi başlamıştır.

Bireysel emekliliğin amacı;

  • Emeklilik döneminde refahı korumak amacıyla kişileri tasarrufa yönlendirmek,
  • Uzun vadede ekonomi için kaynak yaratmak,
  • Çalışma hayatında istihdam yaratmak
  • Ekonomik kalkınma için kaynak oluşturmak,

Gibi maddelerden oluşmaktadır.

Kayıtlı çalışanlar için bireysel emeklilik sistemine katılmak artık zorunlu hale gelmiştir çünkü artık bir kısmını devlet karşılamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi sağlık hizmeti sunmamaktadır.

Bireysel emeklilik sosyal güvenlik emekliliğinden tamamen bağımsızdır ve emekli olunduğunda katkı sağlamak amacıyla tesis edilmektedir.

Bireysel emeklilik sistemi sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısıdır.

Sosyal güvenlik sistemi zorunludur. Sosyal güvenlik sistemiyle bireysel emeklilik sistemi birleştirilemez. İki sistemin süreç ve özellikleri tamamen ayrıdır.

Bireysel emeklilik sistemindeki fonlar devletin pek çok denetim organınca yakından takip edilmekte ve katılımcılar açısından güvenli olması sağlanmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminde vefat teminatı bulunmamaktadır. Ancak sözleşmede belirtildi ise belirtilene yoksa medeni kanunda belirtilen mirasçılara ödenmektedir.

Kısa vadeli yatırım için bireysel emeklilik sistemi uygun değildir çünkü gelir vergisi kesintisi için belirli süre vardır, bireysel emeklilik sistemi uzun vadeli bir sistemdir.

Bireysel emeklilik sisteminde fonları katılımcı belirlediğinden katılımcı isterse az risk alıp az getirili fonlara yatırım yapabilir, çok risk alarak daha çok kazanç elde edebilir ya da borsada gelişebilecek hisse senedi düşüşlerinden zarara da uğrayabilir.

Yıl içinde birkaç kez fon gruplarını değiştirme hakkına sahiptir gelirini buna göre ayarlayabilir.

Bireysel emeklilik işlemlerini özel sigorta şirketleri uzman ve zorunlu belge sahibi danışmanları aracılığıyla tanıtmakta ve yapmaktadır.

Yatırımcıları bireysel emeklilik uzmanları yönlendirmektedir. Fonlar ve yatırım grupları risk oranlarına göre belirlenmeli ve seçim uzmanlardan yardım alarak bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Yılda birkaç kez destek yatırım uzmanıyla oluşan gelir takip edilmeli gerekirse fon değişimi sağlanmalı yakından takip sağlanmalıdır. İyi bir gelir elde etmenin şartı yatırımı iyi değerlendirmektedir.

Bireysel emeklilik ile ilgili en sık soruların cevapları derlenmiştir.

Sosyal sayfanızda paylaşarak destek olabilirsiniz.

205 Comments Posted

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*