Bireysel emeklilikle alakalı tüm soru ve cevaplar bu sitede

Bireysel Emeklilik Zorunlu mu Olacak?

Bireysel Emeklilik Zorunlu mu Olacak?

Son zamanlarda hepinizin aklına bu sorunun takıldığını biliyoruz. Bu konuyu aydınlatmak adına bir araştırma yaptık. Öncelikle şunu belirtelim; geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı bu konuyu açıklığa kavuşturacak bir açıklama yaptı. Bu açıklamada; tüm çalışanların kademeli olarak BES’te otomatik katılım sürecine dâhil olacağı açık bir şekilde belirtildi.

1 Ocak’tan itibaren 6 milyon çalışanın otomatik katılım ile bireysel emeklilik sistemine geçiş yapmasına karar verildi. Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sisteminde değişiklik yapılan kanun tasarısına göre kamu sektöründe ve özel sektörde çalışan, 45 yaş altında olan herkese bireysel emeklilik sistemi zorunlu hale geldi. Fakat bu karara göre çalışanlar cayma haklarını da kullanabilecekler. Bu karar Resmi Gazete’de de yayımlanarak kesinleştirildi.

Bireysel emeklilik konusunda şu noktaya da bir netlik getirmek gerekir; bireysel emeklilik sistemine tüm çalışanlar geçeceği için zorunluymuş gibi düşünülse de cayma hakkı olması sebebi ile tam olarak zorunludur diyemeyiz. Kamu ya da özel sektörde çalışanlar, emeklilik planına dâhil olduklarını öğrendikten sonra 2 ay içerisinde sözleşmeden cayma hakkına sahiptirler.

Cayma kararı verildikten sonra ödenen katkı payları ve eğer varsa hesaplarında bulunan yatırım gelirleri en geç 10 iş günü içerisinde çalışanlara iade edilmektedir.

Bireysel emekliliğin zorunlu hale getirilmesi ile yetkililer çalışanları, emeklilik dönemlerinde tasarruf etmeye teşvik ettirerek refah düzeyini arttırmayı amaçlamışlardır. Bu bireysel emeklilik sistemi kimleri kapsar diye soracak olursanız; Türk vatandaşı olan ve 45 yaşını doldurmamış tüm çalışanlar, işveren ile kanun hükmüne göre düzenlenen bir emeklilik sözleşmesi ile bu sisteme dâhil edilir.

Bireysel emeklilik sistemine geçiş ile ilgili merak ettiğiniz birkaç konuyu belirtmekte fayda var. Eğer çalışan kişi iş yeri değiştirirse ve yeni işyerinde de bu emeklilik planı mevcutsa, çalışanın birikimi ve emeklilik süresi yeni işyerinde yapacağı emeklilik sözleşmesine aktarılır.

Eğer çalışanın yeni işyerinde belirlenmiş bir emeklilik planı yoksa yapılacaklar çalışanın taleplerine göre değişir. Çalışan, dilerse eski işyerinde belirlenmiş sözleşme kapsamında prim ücretini ödemeye devam edebilir ya da emeklilik sözleşmesini sonlandırabilir.

Bütün şirketlerin bu sisteme dâhil olup olmayacakları ise henüz netleşmemiştir.Bireysel Emeklilik Zorunlu mu sorusunun artık aklınızı kurcalamayacağını ümid ediyorum.

Bu konuyla alakalı sorunun olursa yorum bölümüne bırakabilirsiniz. Ayrıca mail atabilirsiniz.

Bir daha ki yazıya tasarrufunuzu artırın, kendinize iyi bakın, Allah’a emanet olun.

 

Sizi alakadar edeceğini düşündüğümüz diğer konuları okuyabilirsiniz.

1-Bireysel Emeklilikle İlgili İncelikler Neler? Okumak için Tıklayın.

2-Bireysel Emeklilik Şirketlerinde İletişim

3-BES’teki Haklarınız

4-Bireysel Emeklilik Hesaplama

5-BES Otomatik Katılım Nedir?

6-Bireysel Emeklilik Soru Ve Cevapları

184 Comments Posted

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*