emekli maaşından kesinti olur mu? Kimlerin maaşından kesinti olmaz?

Emekli Çalışırsa Maaşından Kesinti Olur mu? (2)

Emekli maaşlarından kesinti durumunu inceleyeceğiz. Emeklilikbulteni.com olarak bu durumun hala anlaşılamadığını gördük. Ve tekrardan daha açıklayıcı yazmaya çalıştık. Son hali ile anlatacağımız konu; emekli aylıklarında ki kesinti mevzusu. Bir çok emeklinin kafasını kurcalayan bu durumu size en kolay şekilde izah edeceğim.

Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) nedir?

Sosyal Güvenlik Destek Primi kısaca, kişi emekli olduktan sonra, işçi olarak bir yerden çalışmaya devam ediyorsa, ya da kendine ait bir bakkal veya başka şekilde dükkanı varsa, Limited şirketin ortağı ise, Anonim şirketin ortağı ise yani emekli olduktan sonra çalışma hayatına devam ediyorsa maaşından kesilen tutarın adına Sosyal Güvenlik Destek Primi denir.

Kim öder bu primi?  

Eğer kendi namına dükkanı varsa çalışma hayatına, kendine ait dükkan üzerinden devam ediyorsa, kendi öder.

İşçi olarak bir yerde çalışıyorsa, İşvereni öder. (bu kısım ile ilgili eleştiri yapacağım okumaya devam edin)

Bu son çıkan düzenleme ile Hangi emekli kesinti ödemeyecek?

Emekli olduktan sonra kendi nam ve hesabına çalışan dükkan sahipleri ile bir şirkette ortak olan, yönetim kurulu üyesi olan emeklinin maaşından kesinti yapılmayacak. Daha önce %10 yapılıyordu.

Peki bu kesintinin durdurulması için bir yere müracaat etmem gerekiyor mu?

Gerekmiyor.

Hem iş yeri var, hem başkasının yanında çalışıyor ne olacak?

İşyeri varsa kendisi kesinti ödemeyecek. Ama çalıştığı yer emekli adına ödemeye devam edecek.

Yani bu işin hulasası şu:

Kendi iş yerin varsa kesinti yapılamayacak. Başkasının yanında çalışıyorsan kesinti olacak önceki gibi işveren kendisi ödeyecek.

Gayri faal olduğu halde kesinti olanlar ne olacak?

Gidecek SGK’ya gayri faal olduğunu ispatlayacak vergi dairesi yoklaması aracılığı ile götürüp SGK’dan parasını geri alacak.

Gelelim biz diğer mevzuya; Biliyorsunuz emekli maaşları ülkemizde çok yüksek değil. Yani bir emekli maaşını aldıktan sonra bir portakal bahçesi kurayım, yan tarafına bir har kurayım 3 adet saf kan arap atı olsun yanıda 3-5 inek 50-60 tavuk alayım sabahları yemlerim yumurtasını yerim gibi bir hesaba giremiyor. Çünkü maaşlar zaten yeterince düşük. Peki ne yapıyor, ne düşünüyor emekli? Emekli maaşı ile geçinemeyeceği için bir iş bakıyor kendine, ve çalışmaya başlıyor. Çünkü bunun adı gerçekliktir. Hayal dünyasında yaşamaya gerek yok. Herkes büyük bir holdingin CEO’su olarak emekliye ayrılmıyor.

Emeklilerin büyük çoğunluğu, yaşı elverdiği zamanlarda asgari ücretle çalışmış ve emekliliği dolunca da işten ayrılarak. Kendine ve ailesine bakacak kadar maaşlı iş bulmaya çalışmıştır. Tabi burada şöyle bir durumda oluyordu. Emekli iş ararken (genellikle gece bekçisi olarak) işe alınmak için sigorta istemediğini işverene belirtiyor. Bu durumda işverenin kolayına geliyor. Ve istemeden de olsa burada emekliyi gayri hukuki muameleye bırakıyor. Çünkü emekli çalışacak olsa maaş kesintisi olacak.Bu realiteden uzak duruma devlet yetkilileri son vermesi gerekiyor.

Ama kendi işi için veya bir şirkette ortaklık yapan emekliler için yukarıdaki haber güzel haber. Çünkü emekliye, çalışırsan maaşından kesinti yaparım demek aslında aynı zamanda çalışma arkadaşım demektir. Normalde dinlenmesi gereken bir zamanda emeklinin hala çalışmak istemesine sebep nedir? Birincisi gerçek emeklilik yaşında değildir yani daha gençtir. İkincisi ise geçim zorluğudur. Bu iki durumda 2017 yılında ülkemizde göreceğimiz bir durum. Çünkü erken emekli olanların sayısı da ülkemizde şu an bir hayli fazla.Ve çalışabilir durumdalarsa bence üretmeye devam etmeleri güzel bir durum.

Arkadaşlar makalemizin sonuna geldik. Bizi okumaya ve emeklilikle ilgili bilgi almaya devam edin. Kendinize iyi bakın ALLAH’a emanet olun.

Yorum bırakmayın ve facebook sayfanızda paylaşmayı unutmayın.Başka insanlara da faydanız olsun.

 

Bu arada emeklilik hesabı yapmak isteyenler için linkimiz. Buraya Tıklayabilirsiniz.

Ayrıca;

1-Sitemizde emeklilik yaşınızı hesaplamak isterseniz, Buraya tıklayın.

2-Emekli ikramiyesi hesaplamak isterseniz. Buraya tıklayın.

3-Emeklilere Emlak Vergisi Muafiyeti konusunda bilgi almak isterseniz, Buraya tıklayın. 

4-Emeklilerin 2017 promosyonunu öğrenmek isterseniz, Buraya tıklayın.

5-2017 emekli kendi iş yeri olursa maaşında kesinti olur mu, öğrenmek isterseniz, Buraya tıklayın.

5 Comments Posted

  1. Iyide kesintiyi neden yapiyorlar anlamadim. Abi zaten emekli olmusuz biz calisirken yapilabilecek kadar kesinti yapiliyor. Hala neyin kesintisi anlamis degilim yil olmus 2017 nelerle ugrasiyoruz anlamis degilim. Ben hala calisiyorum ama emekli oldugumda ne olacak. Beni banka kredisine mahkum edecek bu sistem devlet yetkililerine sesleniyorum sesimizi duyun.

  2. Siteniz çok güzel ancak bu bireysel emeklilik işleri çok sarpasardi. Çünkü benim bir bireysel emeklilik var. Bir tane daha istiyorlar ve bu durumda kafam karışık bana bu durumla ilgili bilgi verirseniz memnun olurum. Ayrıca babamın adına bir emekli olduğu halde şirket kurmuştuk bunda son durum nedir. Cevaplardaniz sevinirim.

  3. Benim bildiğim kesinti yapılıyor. Ama neden kesinti yapılıyor ki. Zaten kişi o kadar emek vermiş bu yaşa gelmiş. Şimdi kesintiler le mi uğraşsın.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*