Emekli Hobileri

emekli-hobileri

EMEKLİ HOBİLERİ

Uzun yıllar çalıştınız çabaladınız ve beklenen gün geldi artık emeklisiniz hayırlı olsun diyelim ancak emeklilik güzel olduğu gibi bir o kadar da can sıkıcı bir durumdur.Çünkü Yıllar yılı alışmış olduğunuz düzen birden değişecek ve hiçte alışık olmadığınız bir yaşam tarzının içine girmiş olacaksınız.Emekli hobileri konusu inanın çok işinize yarayacak.

EMEKLİ HOBİLERİ NELERDİR ?

Eğer ki yıllar öncesinden edinmiş olduğunuz kendinize göre hobileriniz var ise sorun yok ancak hiçbir hobiye sahip değilseniz işte bu yazımız tam size göre.Emekliliğinizi daha keyifli bir hale getirecek Emekli hobileri ile ilgili ufak tüyolar vereceğiz.Emeklilik hakkınızı kazandınız ve bundan sonra hayatı daha keyifli hale getirmek sizin elinizde tabi bunları yaparken bütçeniz dahilinde davranışlarda bulunmakta fayda var çünkü keyifli zaman geçirdikten sonra maddi sıkıntılar içine girmenizi istemeyiz.

Dünya Turu Yapın. Artık  tatil süresi gibi bir zaman sınırı sıkıntınız olmadığına göre önceki dönemlere nazaran daha uzun tatillere çıkın. Bir süre başka bir ülkede yaşamayı deneyimleyin ya da dünya turu yapan bir gemi turuna katılın.

Karavan alın. Yeni ya da kullanılmış  bir karavan alın ve mutfağınızı ve yatağınızı seyahatlerinizde yanınızda taşıyın.Daha önce gitmediğiniz yerlere gidebilir ve konaklama masrafından kurtulabilirsiniz.Ayrıca gezen bir evinizin olması kadar şahane bir deneyim yoktur,düşünsenize kaplumbağa misali gittiğiniz her yer sizin eviniz.

Evinizi yeniden dekore edin. Yıllar boyunca oturduğunuz evinizin bazı bölümlerini değiştirmek sizin için çok faydalı olacaktır.Bu değişiklikleri yaparken her şeyi tamamen hazır almayın ufak bir araştırmayla eviniz için çok farklı dekorasyon malzemeleri yapmayı öğrenebilirsiniz.Yapı marketlerden alacağınız bir kaç ufak alet ve edevatla neler yapabileceğinize siz bile inanamayacaksınız.

Yaşadığınız şehri değiştirin. Çalışma hayatınız boyunca büyük bir ihtimal işiniz sebebiyle kaldığınız şehri değiştirmek hem bir ortam değişikliği olacaktır hemde yeni insanlarla tanımak için bir fırsat olacaktır.Eğer büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız eminiz ki şehrin gürültüsü ve trafik keşmekeşliği sizi canınızdan bezdirmiştir.Belki küçük bir şehre taşınmak emeklilik hayatınızı daha rahat bir ortamda yaşamanıza sebep olacaktır.Biz özellikle deniz kıyısı olan yerleri tavsiye ediyoruz.Özellikle doğa içinde bir sahil kasabası tercih ederseniz hem denizin iyotundan faydalanabilirsiniz balık tutmak,yüzmek,bahçeyle uğraşmak gibi bir çok aktiviteyle de uğraşabilirsiniz.

Büyük bir şehre taşının. Bu seçenekte iş hayatını küçük bir kasabada ya da küçük şehirlerde geçiren kişiler için tavsiye niteliğindedir.Üstte yazdığımız yazının aksine hayatının büyük çoğunluğunu dingin ve sakin bir şekilde geçiren kişiler büyük bir şehre taşınarak bir çok kültür ve sanat aktivitesinden faydalanabilir ve büyük şehrin imkanlarını kullanabilir.

Yeni bir iş kurun. Belki hayatınız boyunca yaptığınız işi zorunluluktan yaptınız ve nihayetinde o işinizden emekli oldunuz artık keyfinizce bir iş yapabilirsiniz eğer ki yıllar boyu yapmak istediğiniz bir iş fikriniz var ise hayata geçirmenin tam zamanı.Yanlız unutmayın siz artık bir emeklisiniz vücudunuzu ve psikolojinizi rahatsız işlere girmeyin yapacağınız iş maddi olarak sizi kaygılandırmamalı ve çalışırken size keyif vermeli.Bu arada yeni bir iş kurduğunuzda vergi,sigorta,personel v.b şeylerle uğraşmanız gerektiğini unutmayıp kararınızı bu doğrultuda verin.

Part time bir iş edinin. Yıllarca çalıştıktan sonra emeklilik sürecinde yapacak bir şey bulamayan emekliler psikolojik olarak sıkıntıya düşmektedirler.Sizde bu kervana katılmamak için kendinize part time yani yarı zamanlı bir iş bulabilirsiniz.Bulduğunuz bu iş hem zamanınızın tamamını kapsamayacak hem de maddi olarak size katkıda bulunacaktır.Bu işten gelen parayı da emekliliğinizin keyfini sürmek için kullanabilirsiniz.

Bilginizi Paylaşın. Mutlaka yıllar içinde uzman olduğunuz bir konu oluşmuştur.Bu bilgilerinizi genç kuşaklara aktarmayı deneyin.Bu paylaşımı yaşadığınız yerde bulunan bir atölyede ya da bir okulda yapabilirsiniz.Unutmayın bilgi çok değerli bir hazinedir ve paylaştıkça çoğalmaktadır.İnsanlara bir şeyler öğretmenin keyfini aldığınızda inanın bundan vazgeçemeyeceksiniz.

Gönüllü aktivitelere katılın. Emeklilikte bol bol zamanınız olacak ve bu zamanınızı topluma faydalı işler yapmak için kullanabilirsiniz.Becerilerinize uygun  bir fırsat bulabilmek için şehrinizde bulunan yardım dernekleri ve benzeri kuruluşlarla bağlantıya girebilirsiniz. Sosyal sorumluluk projelerine katılarak hayata,doğaya ve insanlara olan borcunuzu da ödemiş olursunuz ve bu projelere katıldığınızda manevi olarak çok rahatlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Siyasete girin. Siyasi işleyişlere dahil olarak toplumunuza hizmet ededilirsiniz.Hiç bir şey için geç değildir.Bu zamana kadar edinmiş olduğunuz siyasi birikiminizi insanlarla paylaşabilir ve onlara bir değer katabilirsiniz.Herhangi bir siyasi partinin yerel bir temsilcisi olabilirsiniz.

Aile ziyaretlerini arttırın. Çalışırken aile ya da sülalenize gerekli zamanı ayıramadığınızı düşünüyorsanız artık herhangi bir zaman sıkıntınız olmadığı için bu konuya daha fazla özen gösterebilirsiniz Uzaklarda bulunan aile bireylerinizi ziyaret edebilir onlarla daha fazla zaman geçirebilirsiniz.Belki de bu zamana kadar varlığından haberdar olmadığınız aile üyeleriniz vardır bu yüzden aile köklerinizi araştırın ve varlığını bile bilmediğiniz akrabalarınızı varsa onları bulun.

Bebeklere bakın. Boş  zamanınızı ailenize yardım etmek ya da varsa etrafınızda bulunan bebek bakımı servisine gereksinimi olanlar için kullanın. Eğer böyle bir şeye ihtiyaç varsa hem sizin bebeklerle zaman geçirmeniz ruhsal açıdan iyi olacaktır hem de ek bir gelir bile kazanabilirsiniz.

Danışmanlık yapın. Danışmanı olacağınız bir genç bulun. Bir çok  genç insan hayatı deneyimli ve başarılı birinden öğrenme şansına bayılır. Zamanınızdan biraz  ayırarak başka birinin yaşamını olumu yönde değiştirmek için  kullanın.Bunu  bir sosyal sorumluluk gibi düşünün.Eminiz danışmanlığını yaptığınız genç ile geçireceğiniz zaman içinde sizde ondan yeni bir şeyler öğreneceksiniz ve enerjiniz daha da fazla artacaktır.

Yeni bir eğitim alın. Son okuduğunuz okulun bir seviye daha üstüne kayıt olmaya çalışın.İnsan ömrü boyunca eğitimine devam eden bir canlıdır size de yeni bir okul fikri cazip gelmedi mi?Gençlerin arasında bulunmak onların enerjisine ortak olmak inanın emekliliğinizi daha keyifli geçirme anlamında size büyük katkı sağlayacaktır.

Kitap okuyun. Kitap okumamak için toplumumuzda herkesin bir bahanesi olduğu aşikar ancak sizin kitap okumamak için herhangi bir bahaneniz bulunmamakta o yüzden yeni kitaplar edinerek yeni dünyaları keşfetmenin tam zamanı.Hemen bir sahafa gidip ilginizi çeken bir kaç kitap edinebilirsiniz.Göreceksiniz hem kültürünüz artacak hem de kaliteli zaman geçirmeye başlayacaksınız.Ayrıca okuduğunuz kitapları da raflarda saklamayın çevrenizdeki insanlara hediye edin ne demiştik bilgi paylaştıkça çoğalır.Kitap okuma alışkanlığı en iyi emekli hobileri arasında başı çekmektedir

Kitap yazabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığınız var ve bundan oldukça keyif alıyorsunuz.Peki hiç kitap yazmayı düşündünüz mü?Sizde yıllar boyu edinmiş olduğunuz tecrübelerinizi sonraki nesillere yazılı olarak aktarabilirsiniz.Denemekte fayda var.

Blog yazın. Yok ben kitap yazamam fazlaca teferruatlı diyorsanız kendinize online bir blog açın ve kendinizi ve tecrübelerinizi orada anlatmaya başlayın.İnanın zaman içerisinde hiç tanımadığınız insanlardan bile olumlu tepkiler alıp blog yazma işine daha fazla zaman ayıracaksınız.Bu sayede diğer insanlar da sizin tecrübelerinizden faydalanmış olurlar.

Yabancı dil öğrenin. Emekli hobileri arasında yurt dışı tatilini önermiştik.Yurt dışına çıktığınızda yabancı bir dilmenin avantajını kullanmak istemezmisiniz?.Ufaktan da olsa bir yabancı dil öğrenmeye başlamakta fayda var.En azından evrensel bir dil olan İngilizce’nin temellerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

Bir müzik aleti çalmayı öğrenin. Enstruman’ın ne olduğu hiç önemli değil.Bu bir gitar’da olabilir ya da bir flüt herhangi bir müzik aleti çalmaya başladığınızda hem çok eğleneceksiniz hem de ailenizle hoşça vakit geçirme imkanına sahip olacaksınız.

Bir hobi edinin. Şimdi  ilgi alanlarınızı genişletme zamanı geldi. Balık tutabilirsiniz, bisiklete binebilirsiniz, bahçe ile uğraşabiliriniz, resim yapabilirsiniz, fotoğraf çekebilirsiniz bunun ne olduğu hiç önemli değil yeter ki boş zamanlarınızda  uğraşacak bir hobiniz olsun.

Spor yapın. Sağlık açısından olmazsa olmazdır spor yapmak.Eğer bu zamana kadar herhangi bir sporla uğraşmadıysanız şimdi spora başlamanın tam zamanı.Eğer sporu yalnız yapamam diyorsanız yakınınızda bulunan herhangi bir fitness salonuna yazılabilirsiniz.

Yazmakla sayamayacağımız bir çok konu daha var ufak bir araştırmayla sizde yeni yeni Emekli hobileri  bulabilir ve emekliliğinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Bütün bunları yapmak istiyorum ancak mevcut para durumum bazılarına el vermiyor diyorsanız Emeklilere Kredi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

1 Yorum Yapıldı

  1. Emekli Hobileri emekliler için hayatlarında olmazsa olmazlardandır. Benim şahsi kanaatim her emeklinin uğraşacak bir hobisi olması gerekmektedir. Ben hayvanları çok sevdiğim için emeklilikte hobi olarak sokak hayvanlarıyla ilgileniyorum. Hem manevi anlamda tatmin oluyorum hem de doğaya karşı görevimi yerine getirdiğimi düşünüyorum. Selamlar.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*