Emekli İkramiyesi Fark Ödemesinde Ayrımcılık, Sadece Dava Açan Faiziyle Birlikte Fark Alabilecek

emekli fark ödemesi

Emekli İkramiyesi Fark Ödemesinde Ayrımcılık, Sadece Dava Açan  Faiziyle Birlikte Fark Alabilecek

Hizmet süreleri 30 yıldan fazla olup da ikramiye hakkını arayan memur emeklilerinin yüzü nihayet gülüyor. Yeni oluşturulan tasarıya göre, ortaya çıkan farkı almak için dava açan emekliye faiziyle ödeme yapılacak, dava açmayan emekli ise sadece anaparayla yetinecek ve faizi alma hakkı olmayacak.

 

Meclis Sağlık Aile ve Çalışma Komisyonu’nda kabul edilen yasa tasarısına göre hak  ettiği ikramiyeyi alabilmek  için dava açanlar paralarını faiziyle birlikte alacak. Alacağının tamamını almak için dava açmayanlar ise sadece anaparasını alabilecek.

ANAYASA MAHKEMESİ EMEKLİLERE FIRSAT SUNDU

Anayasa Mahkemesi’nin 7 Ocak 2015’teki iptal kararı sebebiyle emekliye fazladan ikramiye alabilmenin yolu açılmıştı. Hükümet, Anayasa mahkemesi kararı gereğince bir yasa tasarısı hazırladı. Memur emeklileri, 30 yılı aşan hizmetleri için de ikramiye alabilme şansına sahip olacaklar.Dörtyüzsekiz bin memur emeklisine toplamda iki milyar TL ödenecek. Yedi bin beşyüz TL’ye kadar olan ödemeler üç ay içinde, bu miktarın üzerindekilerse 2017 yılında yapılacaktır. Memur emeklilerinin alacağıbu fark bazı kişilerde  yıllık Dört bin TL’ye kadar çıkabilecek. İlk  önce başvuru yapanlara  otomatik ödeme yapılacak. Başvuru yapmayanların ise 1 yıl içinde başvuru yapması gerekmektedir.

PARASINI ALMAK İSTEYEN DAVA AÇMALI

Bu durumda devlet kendine güvenerek emekli farkını almak için dava açmayan vatandaşını adeta  cezalandırmış oluyor,Emekli fark ödemesini almak için  dava açanları ise ödüllendirmiş oluyor.Anayasa Mahkemesinin(AYM) ‘nin 07.01. 2015 tarihinde  ilgili yasa hükmünü iptal etmesi ile  birlikte yüzbinlerce memur emeklilerine, 30 yıldan fazla olan  hizmetleri için de emekli farkı olarak ikramiye hakkı doğdu.

Ancak bu gelişmeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu, AYM’ nin bu kararını uygulamamak için uzun bir süre direndi. Çıkatılmış olan karardan önce emekli olmuş memurların yapılan bu yeni düzenlemeden yararlanamayacağını savundu. SGK’nın bu tutumu üzerine hak ettiği farkı alamayan emekliler, Sosyal Güvenlik Kurumu’n bir çok dava açtılar.Açılan bu davaların emekliler lehine sonuçlanması ile birlikte yetkili hükümet sözcüleri  yeni davaların önünü kapatmak için gerekli yasal düzenleme yapacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından emekliler, dava açmasına gerek kalmadan ikramiyeleri alabileceklerdi ancak önceki gün Meclis Sağlık Aile ve Çalışma Komisyonu’nda kabul edilen yasa tasarısı ise daha önce söylenenlerin tam tersi bir şekilde ve bu haklardan faydalanacak  emeklileri hayal kırıklığına uğratacak nitelikte.

BİR ÇOK YENİ DAVA AÇILACAK

Yasa Tasarısına göre oluşan emekli fark ikramiyesini alabilmek için dava açan emekliler, hak etmiş oldukları paralarını faiziyle birlikte alacak. Bu işlemi yapmayan emekliler yani  mahkemeye başvurmayanlar ise sadece ana paralarını alacaklar. Bu emekliler, örnek verecek olursak 10 yıl önce alması gereken rakamı, çıkan bu yasal düzenlemenin ardından taksitler halinde  alabilecekler. Örneğin 2006  yılında 40 yıl çalışıp emekli olmayı hak eden ve emekli olan  bir memur, o tarihte alması gereken ikramiyesini On bin TL eksik aldı. Dava açmayan emeklilere bu rakam 10 bin TL olarak ödenecek. Arada geçirilen 10 yıl için  herhangi bir faiz hesaplaması yapılmayacak ve bu parayı 10 bin TL olarak alacaklardır. Ortaya çıkan emekli fark ödemesi için dava açanlar ise dava açtıkları tarih itibarı ile  hak ettikleri emekli fark ödemelerinin parasını faizi ile birlikte alacaklar. Mevcut durumda ki bu çarpık düzenleme, devlete güvenip hakkını aramak için dava açmayanların mağdur edildiği  ve bunula birlikte bir çok emekli arasında ayrıma yol açabilecek ve bu durumda yeni davaların açılması için yeni bir  kapı açılmış olacak.

Emekliler bu hakkın kendilerine tanınmış olması ile birlikte mutlular fakat bu durum sonucunda devletle mahkemelik olmak zorunda kalacakları için tepkililer.Dava açıldığı takdirde alınabilecek bir hakkın dava açmadan emeklilere verilmesini istemektedirler.Zaten yoğun bir şekilde çalışan adliyelerde bu durumun ek bir iş çıkartacağını söyleyen emekliler hak edilmiş farkımızı alabilmek için devletimize karşı dava açmak bizi mutlu etmemektedir ancak bu davayı açmadığımız takdirde oluşan emekli fark ödemesinin faizini alamayacaklarını bu yüzden çaresiz olarak dava açmak zorunda kalacaklarını belirttiler.

BAŞVURUNUZU 1 YIL İÇİNDE YAPMALISINIZ

Söz konusu emekli fark ödemesini faizi ile almaya hak kazanan emeklilerin ikramiyelerini alabilmeleri için kanunun yürürlüğe girdiği itibaren bir yıl içerisinde  başvurularını yapmaları gerekiyor. Daha önce ki bir zamanda  başvuru yapmış olanların tekrar bir başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamdaki Yüzyirmi bin kişi başvuru yapmasına gerek kalmadan paralarını almış olacak. Başvuru yapmayan  emeklilerin emekli fark ödemelerini faizi ile alabilmel için 1 yıl içinde başvurularını yapmaları gerekecek. Başvuru tarihinden  itibaren 3 ay içerisinde hak edilen  paranın 7.500 liralık kısmı ödenecek. Hak edilen paranın geri kalanı ise  bir yıl içerisinde ödenecek.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*