Emekli İş Yeri Açarsa Maaşı Kesilir mi? 2016

Emekli İş Yeri Açarsa Maaşı Kesilir mi? diye merak eden bir çok sayfa takipçimizin bilgilenmesi için bu yazımızı yayınlıyoruz.Umarız yeni bir iş yeri açmak isteyen emeklilerimiz Emekli İş Yeri Açarsa Maaşı Kesilir mi? sorusunun cevabını yazımızı okuyarak almış olur.

Özellikle genç vatandaşlarımız açacakları iş yerini emekli olan anne ya da babalarının üzerine açmak istemekte ve bu açılış sonrası anne yada babalarının emekli maaşından bir kesinti olup olmayacağını merak etmektedir.Yazımızda bu sorunun cevabını net bir şekilde bulabileceğinizi ümit ederek  keyifli okumalar dileriz.

ŞU ANDA EMEKLİYİM YENİ BİR İŞYERİ AÇARSAM BAĞKURA PRİM ÖDEMEM GEREKİR Mİ?

Geçmişte haksız bir şekilde uygulamaya konulan Sosyal Güvenlik Destek Primi 29.02.2016 tarihinde tamamen kaldırıldı. Daha önceleri  emekli olduktan sonra yaşlılık aylığı almaya başlayan kişiler  29.02.2016 tarihine kadar hangi kurumdan maaş alıyor olursa olsunlar emekli  maaşlarından bir miktar kesinti oluyordu. Şayet ki  emekli sigortalı 4a kapsamında bir yerde  çalışıyorsa emekli maaşından hiç bir kesinti olmuyor ancak Bu kez de çalıştığı iş yeri  bu çalışan için sigorta primi ödüyordu.

Yapılan bu  uygulama 29.02.2016 dan itibaren Sosyal Güvenlik Destek Primi adı atında   tamamen kaldırıldı.

Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışma hayatına  devam edenlerin;

*Ticari veya serbest meslek kazancı sebebiyle gelir vergisi mükellefi olan

*Vergiden muaf olmakla birlikte Esnaf ve Sanatkar Siciline kayıtlı bulunan

*Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortağı,

*Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları,

*Şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları

aylıklarından kesilmekte olan  sosyal güvenlik destek primi kesintisi tamamı ile kaldırıldı.

10/2/2016 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanan bu düzenlemeler yayımını takip eden ödeme dönemi başından itibaren tamamen yürürlüğe girdi.

Buna göre;

4/a (SSK- hizmet akdiyle çalışanlar),

4/b (Bağkur- kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar) ,

4/c (Emekli Sandığı- kamu görevlileri) kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan,

esnaf olarak çalışmaları sebebiyle aylıklarından SGDP (sosyal güvenlik destek primi) kesintisi yapılan kişilerin bu kapsamdaki sigortalılıkları 29.2.2016 tarihi itibariyle sonlandırılmış oldu.

Bu çerçevede; 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek olan  Sosyal Güvenlik Destek Primleri Mart/2016 dönemi aylıklarından kesildiğinden , Nisan/2016 döneminde ödenecek olan  aylıklarından SGDP kesintisi yapılmadı.

4/c (Emekli Sandığı) kapsamında emekli aylığı alan vatandaşların  Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden Sosyal Güvenlik Destek Primleri Şubat/2016 aylıklarından peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklarından SGDP kesintisi yapılmadı. Ve ilave olarak, Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylıklarından yersiz olarak kesilen tutarlar, talep etmelerine gerek kalmaksızın ilgili vatandaşların hesaplarına Nisan ayında yatırıldı.

Bu çerçevede Kurumun peşinen aldığı SGDP nin maaşlarınıza iadesinin yapılıp yapılmadığının kontrolünü yapmanızı halen  kesinti devam ediyorsa dilekçe vermenizi öneriyoruz.

Bundan sonra ki zamanda da emekli olan anne veya babanızın üzerine her hangi bir  iş yeri açtığınızda onların  emekli maaşlarından hiç bir kesinti olmayacağını bilmenizi isteriz.

Haksız bir şekilde uygulanan bu  uygulamanın kaldırılması gibi yurt dışı borçlanma yaparak ülkemizden emekli olanların da Yurt dışında çalışması sosyal yardım alması gibi haksız gerekçelerle emekli maaşlarının kesilmesinin önüne geçilmelidir.

Yurt dışı borçlanması yaparak emekli olan kişilerin çalışmasına engel olmak veya kendi hakları ile aldıkları sosyal yardımları bahane ederek maaşlarından kesinti yapmak doğru bir uygulama olmadığı gibi ivedi olarak düzeltilmesi gereken bir uygulamadır.

Yani Emekli İş Yeri Açarsa Maaşı Kesilir mi? diye soran kişilere vereceğimiz cevap Hayır’dır.Hiç bir şekilde emekli bir vatandaşımız yeni bir iş yeri açtığında emekli maaşından bir kesinti yapılmamaktadır.

Ayrıca Emeklilikte Yaşa Takılanlardansanız bu konu sizi de ilgilendirmekte ileri ki tarihlerde yapacağınız her hangi bir ticari girişim için size bir kaynak oluşturmaktadır.Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için allta vermiş olduğumuz linke bir göz gezdirebilirsiniz.http://www.emeklilikbulteni.com/category/emeklilikte-yasa-takilanlar/  

 

1 Yorum Yapıldı

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*