Emekli Maaşı Zamları Belli Oldu

Emekli Maaş Zamları Belli Oldu

emekli maaş zamları

Bayram tatilinin dokuz  güne çıkartılmasının ardından kamu çalışanlarına bir bayram hediyesi daha geliyor. Memur, memur emekliler ve işçi emeklilerinin temmuz ayında alacakları  maaşlar zamlı olacak. Kamuda çalışan ve emekli olanlar  1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren maaşlarını yüzde 5 zamlı olarak alacak, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zam oranı ise haziran ayı enflasyon rakamlarına göre belli olacak. Türkiye Emekliler Derneği’nin yaptığı hesaplamalarda yılın ilk beş aylık çıkan  enflasyon rakamlarına göre yüzde 3.14’lik bir zam oranı söz konusu. 9.5 milyon SGK ve Bağ-Kur emeklisi, haziran ayında oluşan enflasyon eksi gelmediği takdirde maaşlarını en az yüzde 3.14 ve üzerinde zamlı olarak alacak. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, sayıları yaklaşık olarak  5 milyonu bulan  kamu çalışanları ve emeklilerin temmuz ayında toplu sözleşme sebebiyle gelen yüzde 5’lik zammı alacağını belirterek “1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren  maaşlara yüzde 5’lik artış yansıtılmış olacak. Maaşlerını 15 Temmuz’da alacak olanlar için  arada oluşan  15 günlük fark maaşlara ilave olarak yansıtılacak” dedi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 2.140 TL OLUYOR

2016 Temmuz ayında yapılacak yüzde 5’lik maaş artışı ile birlikte en düşük memur maaşı 2 bin 38 liradan 2 bin 140 liraya çıkartılmış olacak. Önümüzdeki ay yapılacak yüzde 5’lik toplu sözleşme artışıyla birlikte en düşük memur emekli maaşı da 1.700 liraya yükselmiş olacak. Türkiye genelinde toplamda  1.9 milyon memur emeklisi bulunmakta,Kamuda ise  3.1 milyon  çalışan görev yapmakta. SSK emeklisi sayısı 7 milyona yaklaşırken, Bağ-Kur emeklisi sayısı da 2,5 milyonu buluyor. 2016nTemmuz ayında toplam olarak  14.5 milyon memur ile işçi, Bağ-Kur ve memur emeklisinin maaşlarında değişik miktarlarda artış meydana gelecek. İşçilerin alacakları maaş artışları ise toplu sözleşmelerde yapılan görüşme ve anlaşmalar sonunda ortaya çıkıyor.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİ AYLIĞI TABANI NE KADAR OLUYOR

Türkiye Emekliler Derneği’nin açıkladığı verilere göre 2000 yılından daha  önce emekli olmuş olanlar için kurumların taban aylığı en düşük rakam tarım Bağ-Kur’lularında. 2000 yılından önce emekli olmuş SSK emeklilerinde  en düşük emekli taban aylığı 1.292 Türk Lirası. Esnaf Bağ-Kur emeklileri   için 1.122 TL. Tarım Bağ-Kur’lu için ise 876 Türk Lirası. 2000 yılından sonra belirlenen en düşük SSK aylığı ise Aralık 2015 tarihi itibariyle 610 TL. Bu rakam üzerine eklenmiş olan TÜFE zammı ve ek ödemeler ile birlikte 770 lira oldu. Diğer  yandan turizmde yaşanan olumsuz duruma ve durgunluğa karşı sektör  temsilcilerinin hazırladıkları çek ile tatil projesinin hayata geçmesi halinde memur maaşlarından her ay düşük oranlı kesilmesi yöntemiyle tatil yapabilecek.Memurlar maaşları oranında tatil çeki kullanıp bu çeklerin ödemelerini daha sonra taksitli bir şekilde yapabilecekler.

 

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*