emekliye sendika kurma hakkı veren karar danıştay tarafından onandı

Emeklilere Sendika Hakkı 2017

Danıştay Mahkemesinden 10 numara karar. Yüksek Mahkeme emeklilere sendika yolunu açan kararı aşağıdaki haberimizde.

Biliyorsunuz işçi ve memur emeklilerinin sendika olma hakkı vardı. Ankara 7. İdare mahkemesi işçi ve memur emeklilerinin sendika kurmasına karşı karar vermişti. Bununla mücadele için bazı sendika başkanları mücadele yürüttü ve işi temyiz yolu olan Danıştay Mahkemesine götürdü. Ve mahkemeden flaş karar ile ilk mahkemenin istemini yürütme durdurma vererek reddeti. Bu suretlede  İŞÇİ ve MEMUR EMEKLİLERİNE sendikalı olma hakkı açılmış oldu.

Bu tarihi kararda Yüksek Mahkemeye Emekliler adına şükranlarımızı sunuyoruz. Bu adım Emekliler için Büyük gelişmedir. Hiç bir toplu sözleşmede adı geçmeyen emekliler sürekli bürokratların insafına bırakılıyordu ve günden güne hakları eriyen emeklilere bu haber can suyu oldu.

 

Haberin AYRINTISI:

Danıştay Mahkemesi bu kararı Anayasanın 17. ve 51. ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin 11. maddelerine istinaden emeklilerin sendika kurabileceklerine hükmetti.

Bu karar inanın tarihi bir karardır. Emekli amca ve teyzelerimiz için inşallah daha çok hak arama imkanı olacak. Tabi ki sarı sendikalar olacak. Ama bu bile güzel. Sendikalı olun. Ve hakkınızı her platformda duyurun. Tüm emeklileri kutluyorum.

emeklilik hesaplama,
emeklilik,
emeklilik gözetim merkezi,
emeklilik tablosu,
emeklilik dilekçesi,
emeklilikte son durum,
emeklilik hizmetleri genel müdürlüğŸü,
emeklilik yasası,
emeklilik maaşŸ hesaplama,
emeklilik başŸvurusu,

 

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*