2017 emekli sendikası

Emeklilere Sendika Kurma Hakkı

2017 yılında yapılan değişiklikler emekliler için de geniş kapsamlı olanakları beraberinde getirdi. Anayasada 53. Madde gereğince milyonlarca emekli sendikalı olabilecek.

 

Mahkeme kararına göre işçi ve memur emeklileri bu yıldan sonra sendika kurabilecekler. 2010 yılı Haziran ayında belirlenen prosedür çerçevesinde sadece dernek kurmaları için izin verilen emekliler tekrar açılan mahkemeler sonucunda emeklilere sendika kurma hakkı gereğini almıştır. Danıştayın vermiş olduğu karar neticesinde 12 bin emekli bu hakka sahip olmuştur. Henüz tescili alınmaya bu yönerge için beklenen yasal düzenlemeler ile sendika kurma yolundaki engeller kalkmış olacaktır.

Çıkan yasa gereğince Sosyal Güvenlik Kurumu ile toplu sözleşme yapma hakkına sahip olacak Bağkur ve sigorta emeklilerinin önünü açan haklar genel çizgileri ile önümüzdeki aylarda belirlenmesi bekleniyor.  Emekliler için düşünce ve yaptırımlarda özgürlük getirecek olan bu kanunlar herkesin kendisine düşen kararları verme hakkını doğuracaktır.

Emeklilere sendika kurma hakkı ve herhangi bir sendikaya kayıtlı olma hakkını gözetecek olan bu yasa yıllardır mücadele veren dernekler için müjdeli bir haber olmuştur.

Emekliler için kolaylıklar sunmaya devam eden devlet her konuda onların da söz sahibi olmasına yardımcı olmaktadır. Kurum ve kuruluşlardan emekli olan çalışanlar için haklarını arayabilecekleri ya da dile getirebilecekleri mercilerde bulunması onların yaşam şartlarını daha da esnetecektir.

Emeklilere sendika kurma hakkı tanınması işçilerin bunca yıldır beklentilerinin geriye itilmesi ile oluşan karanlık kitleyi açığa çıkaracaktır. Cevapsız kalan sorular, maaşlardaki düşüklükler, işçiye emeğinin karşılığında asıl verilmesi gereken hizmet ve maaş, çıkarlarını koruyamama, kendi haklarını talep edememe, işverene ulaşamama gibi sorunları oradan kaldıracaktır.

Sendikalı olmak asıl verilmesi gereken sosyal düzenlemelerin içinde işçilerin de olması demektir. Sendikalı olmayanın sosyal güvenlik konusunda düştüğü endişeleri düşünecek olursak herkesin eşit haklara sahip olması ile bu çerçevenin korunabileceğini görebiliriz. Yapılan iş doğrultusunda eşit olarak verilecek olan maaşlar sözleşme ile verildiğinde bu sosyal haklar kendiliğinden oluşacaktır. Bu yüzden devletin emekliler sendika hakkı vermesi zorunludur. Burada her emekli kendini ve kendi gibi mağdur olanları yasalara dayanarak koruyabilir.

Ayrıca bir emekli sendikası şu ana kadar yok. İster emekliler birleşip sendika kurabilirler.İsterse var olan sendikalara kayıt olup haklarını orada arayabilirler.

 

 

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*