son dakika emekli haberi 2017

Emeklilerin Beklediği Haber Geldi

Emeklilerin Beklediği Haber Geldi

2017 yılına girilmesiyle birlikte emeklileri ilgilendiren konularda yapılan bazı çalışmalar da tamamlanıp yeni düzenlemeler devreye girdi. Bunlardan biri de bankalar tarafından emeklilere verilecek olan promosyon ödemesiydi.

2016 yılının Aralık ayında emeklilere verilecek olan promosyonlarla ilgili çalışmalar sürerken yapılan açıklamalarda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konunun Başbakan Binali Yıldırım’a sunulacağı ve bunun sonucunda da verilecek olan promosyon miktarında artış olmasını beklediklerini ifade etmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ve bankalar arasında yapılan görüşmeler, sonuçlarını verdi ve promosyon ödemelerinin yapılacağı tarih netleşti.

Emeklilerin Beklediği Promosyon

Memurlar gibi emeklilerin de bankalardan maaş promosyonu alabilmesi için yürütülen çalışmalar nihayet sonuçlandı. Uzun zamandır verileceği söylenen ancak tarihi kesinleşmeyen emekli promosyonlarıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Başbakan Binali Yıldırım’a sunduğu dosya, onay aldı.

Buna göre emekli maaşı veren kamu bankaları ile yapılan anlaşmalar sonucunda, 2017 yılının Şubat ayında promosyon ödemelerinin yapılacağı müjdesi verildi. Bu promosyonu alabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar ise şöyle belirlendi:

  1. Cazip koşullarından yararlanmak için maaşını özel bankalardan almayı tercih eden emekliler, kamu bankalarına geçtikleri takdirde promosyon alma hakkı elde edebilecek.
  2. İki adet otomatik ödeme talimatı verilmiş olmasının yanı sıra kredili mevduat hesabının ya da kredi kartının olması gerekmekte.

Kamu bankalarından promosyon aldıktan sonra banka değiştiren emeklilerin durumunun ne olacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı, bu konu ile ilgili düzenlemelerin devam ettiği belirtildi.

Promosyon Tutarı Ne Kadar?

Alınan emekli maaşının üç yıl süre ile bankada tutulmasına karşılık tek seferde ödenecek promosyon miktarı ise alınan emekli maaşının miktarına göre değişiklik göstermekte. Buna göre yapılacak olan ödemeler 300 TL ile 450 TL arasında değişmektedir.

Maaşı 1000 TL’den az olan emekliler ve hak sahipleri 300 TL alabilecekken, maaşı 1000 TL ile 2000 TL arasında olan emekliler 375 TL alacak. Emekli maaşı 2000 TL ve üzerinde olanlar ise 450 TL promosyon alacak. Yaklaşık 11.5 milyon emekli, promosyonlarını maaş aldıkları döneme göre alabilecek ve bu ödemeler Şubat ayından itibaren, emekli vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarına göre yapılacak.

Yapılan açıklamalarda, vefat eden emeklinin eş ve çocuklarının da aldıkları maaş tutarına göre belirlenen rakamlarda promosyon ödemesi alabileceği ve ödemelerin peşin olarak bir defada yapılacağı belirtildi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla Alakalı Yazımızı Okumak İsterseniz

 

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*