Emeklilik Bekleyenlere Müjdeli Haber

Emeklilik bekleyenlere müjdeli haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün onaylanan ve Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen genel af yasası prim borcu olan Bağ-Kur’luları da kapsıyor. Bağ-Kur’lular yeniden yapılandırma imkanıyla borçlarının tamamını kapatıp emekli olabilecekler.

Prim borcu nedeniyle emekli olamayan bağkur’lular da muradına erecek. Bir başka ifadeyle 30 Haziran 2016’ya kadar olan prim borcunu ödeyen prim, yaş ve yıl şartını tamamladığı takdirde hemen emekli olabilecek. Başvurular, Ekim 2016 sonuna kadar ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik Müdürlükleri’ne yapılacak. Yapılandırmaya başvuranların borçları yeniden hesaplanacak. Ana paranın tahsilinden vazgeçilmeyecek. Ancak gecikme zammı ve faizi silinirken; bunların yerine Yurt içi ÜFE (enflasyon oranları) esas alınarak belirlenecek tutar ödenecek. Böylece toplam borç azalacak. Peşin ödemede faiz borcunun yüzde 75’i silinecek.

Taksit imkanı da var

Gazetevatan’ın haberine göre; taksitli ödeme seçilirse, enflasyona göre hesaplanan borçlar taksitler halinde ödenebilecek. Toplam Borç, 6, 9,12,18 taksit şeklinde ödenecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. Yıllar içinde biriken borçlar 10 binlerce liralara ulaşıyor. Emekliliği dört gözle bekleyen esnafın bu paraları ödemesi normal şartlarda kolay değil. Bu durumda emeklilik kredisi devreye girecek. 2014’teki af kapsamında emekli olacak sigorta borçlularına tanınan ucuz kredi, yeni emekli adaylarına da sağlanacak. Emekliliği gelmiş Bağ-Kur’luların kredi kullanabilmesi için SGK, kamu bankalarıyla görüşüyor ve protokol için hazırlık yapıyor.

TAKSİT BİTİNCE MAAŞ

Şartları tamamlamış ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar, yapılandırma imkanıyla emekli olma fırsatını yakalayacak. Peşin ödeme seçeneğini seçerek borcunu kapatanlar, emeklilik için gerekli şartları yerine getirmişse hemen maaş almaya başlayacak. Ama taksitle ödemeyi seçenler taksitlerinin tamamını ödedikten sonra emekli maaşlarına kavuşacak. Yeni çıkan yasa kapsamında 300 binden fazla bağkur’lu esnafın emeklilik hakkı elde etmesi bekleniyor.

Emeklilik şartlarının tam olarak neler olduğunu öğrenmek için bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz.Yazının linki aşağıdadır.

http://www.emeklilikbulteni.com/2016/08/19/sgk-emeklilik-sartlari-nelerdir/

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*