Emeklilik Dilekçesi SSK

emeklilik-basvuru-formu

EMEKLİLİK DİLEKÇESİ SSK

SGK Emeklilik Dilekçesi diye tanımlandırılan Emeklilik dilekçesi sigortalı kişinin çalıştığı bütün kurumları ve bilgilerini içeren emekli olabilmek ve emeklilik işlemlerini başlatmak için gerekli olan belgedir. Sözünü ettiğimiz  belgeye kurumca tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi adı verilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik dilekçesi ile başvuru yapan emekli adaylarının işlemleri vermiş oldukları bu belgeye istinaden başlatılır. Emekli adayı, Sosyal Güvenlik Kurumunun emeklilik tahsis işlemleri servislerinden, tahsis talep dilekçesi örneklerinden alabilirler. Ayrıca bu yazımızın devamında örnek emeklilik başvuru formunu sosyal güvenlik kurumu’nun sitesinden güvenli bir şekilde indirip kendiniz doldurarak bu başvuru sürecini hızlandırmış olursunuz. Zaten buradan edinebileceğiniz bir form için boş yere sosyal güvenlik kurumuna kadar gitmemiş olursunuz.

SGK Emeklilik Başvurusu Dilekçesini indirmek için  Tıklayınız
Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürede Tamamlanıyor

Emeklilik  başvuru işlemleri, emekli olacak kişinin çalışma hayatı ile doğrudan ilişkilidir. Kişi yalnızca tek bir il veya sadece tek bir iş yerinde çalışmış ise bu emekli adayının emeklilik tahsis işlemleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Yani emekli olacak kişi ne kadar az şehir veya iş yerinde çalışmış ise emeklilik tahsis işlemleri de bu doğrultuda daha kısa sürede gerçekleştirilecektir. Emekli olacak kişi  farklı farklı  kurum ve illerde çalışma faaliyeti göstermiş ise, bu emekli adayının emeklilik işlemleri daha uzun sürecek ve sonuçlanması biraz zaman alacaktır. Bunun sebebi ise ;emeklilik işlemlerini gerçekleştirecek son kurumun gerekli bilgileri çeşitli kurum ve illerden toparlaması belli bir zaman alacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu ilk örneğimizde ki gibi durumlarda 15 gün gibi kısa bir sürede emeklilik işlemlerini sonlandırabilirken, aynı kurum belge tedarikleri sebebi ile süreyi 3 aya kadar uzatabilmekte.

Yani 15 gün ile 3 ay arasında emeklilik işlemleri tamamlanmaktadır.

Bir dikkat edilmesi hatta dikkat edilmesi gereken en önemli husus emeklilik başvuru formunu doldururken çok dikkatli olunmalıdır. Olası yapılacak en ufak bir hata işlemlerin sıfırdan tekrar başlamasına sebep olabilir. Ya da başvurunuzun hatalı şekilde kabul edilip sonrasında onarılması çok güç problemlere sebep olabilir.Oluşacak tüm hatalar sizin maddi manevi kaybınıza yol açabilir.Bu yüzden emeklilik başvuru formunu dikkatli inceleyerek ve hatasız doldurmanız sizlerin menfaatinizedir.

Emeklilik Dilekçesi SSK

Emeklilik Dilekçesi SSK

 

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*