Emeklilik Hesaplama

EMEKLİLİK HESAPLAMA

Emeklilik hesaplama konusunda detaylı bir yazı ile sizi bilgilendirmeye çalışacağız.Ne zaman emekli olurum şeklinde ki sorunuza cevap bulacağınızı ümit ediyoruz.

SGK EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA İŞLEMLERİ

Emeklilik hesaplama ile ilgili genel bir bilgi yerine bu konuyu başlıklar halinde açıklayacağız.Bunlar 4A Emeklilik Hesaplama,4B Emeklilik Hesaplama ve 4C Emeklilik Hesaplama olmak üzere üç ana kategoride olacaktır.

Eğer 4A,4B4C nedir hakkında bilginiz yoksa BURAYA tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

4A Emeklilik Yaşı Hesaplama

4A emeklilik yaşı hesaplama işleminin yapılabilmesi için  yazımız içerisinde size anlatacağımız adımları sırasıyla birer birer uygulamanız yeterli olacaktır.

 • 4A emekli yaşı hesaplama işlemini gerçekleştirmek  için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan linki tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan sayfada sizden cinsiyet, doğum tarihi (ay,yıl ve gün olarak), hizmete başlama tarihiniz gibi bazı bilgileri girmeniz istenecektir. Bu bilgilerinizi doğru bir şekilde giriniz.Aksi takdirde emeklilik hesaplama aracının doğru sonuç çıkarmasını bekleyemeyiz bu yüzden dikkatli bir şekilde doğru bilgilerinizi giriniz.

“Mevcut Bilgiler” kısmına SSK gün sorgulama işleminden elde edeceğiniz prim ödeme gün sayınızı ve 3600 günün dolduğu tarihi giriniz.

 • Diğer bilgilerinizi varsa doldurunuz, yoksa doldurmak zorunda değilsiniz.
 • “Malüliyetiniz Var Mı?” ve “Erken Yaşlanma Var Mı?” sorularına, cevabınıza göre “EVET” ya da “HAYIR” bilgilerinden birini seçiniz.
 • “GÖNDER” butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan sorgu sonucudur ve  emekli olacağınız tarih burada görünecektir. Emeklilik yaşı hesaplama işleminizi buradaki tarihi baz alarak gerçekleştirebilirsiniz özellikle 4A emeklilik hesaplama işleminizi bitirmiş ve ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

4A Emeklilik Yaşı Hesaplama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

4B Emeklilik Yaşı Hesaplama

4B emeklilik yaşı hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirmek için aşağıda anlatacağımız  adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 • 4B emeklilik yaşı hesaplaması için lütfen aşağıda verilen linki tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan sayfada emeklilik türü, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinizi doğru bir şekilde giriniz.
 • Altında yer alan seçeneklerden ise size uygun olanı seçiniz.
 • “TAMAM” butonuna tıkladığınızda karşınıza 4B emeklilik tarih bilgileriniz gelecektir.
 • Yukarıda ki adımları tamamladıysanız 4B emeklilik hesaplama işlemlerini tamamlamış ve ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını almış olacaksınız.

4B Emeklilik Yaşı Hesaplamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

4C Emeklilik Yaşı Hesaplama

4C emeklilik yaşı hesaplama işlemini doğru bir şekilde yapabilmek  için aşağıda verilen adımları eksiksiz bir şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.

 • 4C emekli yaşı hesaplaması için öncelikli olarak bu yazının sonunda verilen linke tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan sayfada doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi giriniz.
 • Her yaptığınız hizmet için başlama ve bitiş tarihini giriniz. Burada ilk başlama ve bitiş tarihiniz 4C’ye devredilen, ikinci başlama ve bitiş tarihiniz 4B’ye devredilen ve üçüncü başlama ve bitiş tarihiniz 4A’ya devredilen bilgileriniz olmalıdır. Bunlar bilgilerinizi gireceğiniz kutucukların yanında da yazmaktadır. Buradan bilgi düzenlemelerinizi  yapabilirsiniz.
 • Tüm bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak doldurduğunuzda karşınıza 4C emekli yaşı hesaplamak için kullanacağınız tarihler gelecektir.Ve böylelikle 4C Emeklilik Hesaplama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

4C Emeklilik Yaşı Hesaplamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ .

25 Comments Posted

 1. Emeklilik hesaplama konusunda yazmış olduğunuz yazı için teşekkürler oldukça aydınlatıcı bir yazı olmuş ayrıca emeklilik sorgulaması yapacağımız linkleri direk olarak vermiş olmanız ardan oraya dolaşmadan kolaylıkla işlemleri yapmamı sağladı ne zaman emekli olurum sayenizde öğrendim.

 2. 05.09.1981 ssk girişliyim.Doğum tarihim 01.02.1958. 1981 yılından 91 gün sskm bulunmaktadır.2006 yılından 2016 yılına kadar 480 günü çiftçi bağkuru olmak kaydıyla 600 günü askerlik borçlanmasıyla sskdan 3600 günü 2016nın altıncı ayında doldurmuş bulunmaktayım.Ne zaman emekli olurum,emekilik dilekçemi ne zaman vermem gerekir?Şimdiden teşekkürler.

 3. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.Her ne kadar sigortam geç başlangıcı olsa da yinede bilgili olmakta fayda var.

 4. Merhaba ben 01.12.1989 SSK girişli 01.08.1959 doğumluyum ve 4400 günüm var zorunlu göçle Bulgaristandan göç ettik oradaki başlangıcım 1975 Türkiyedeki işe başlangıç tarihim 1975 olur mu eğer olmazsa kaç yıl borçlanma yaparsam emekli olabilirim teşekkür ederim. İSTANBUL 15/12/09

 5. teşekkürler ne zaman emekli olabilirim konusunda faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.İyi günler.

 6. emeklilik yaşı hesaplama konusunda bir çok kişi için aydınlatıcu bu güzel bilgiler için teşekkürler. Ellerinizer sağlık.
  Artık bir çok kişi ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabını kolaylıkla bulacaklardır.

 7. Bu bilgilendirici yazi icin tesekkurler. Sitenizi favorilerime ekledim. Emeklilik hesaplama konusundaki bilgilerinizi bize aktardiginiz icin tekrardan cok cok tesekkur ediyorum.

 8. Merhaba komşumuz 1981 doğumlu 2003’de memuriyete başladı (öğretmen) Kaç yaşında ve hangi şartlarla emekli olabilir? Benden rica etti de internetten bakar mısın diye bende buraya yazayım dedim.

 9. Güzel bir yazı olmuş şu donemde bu tarz konular oldukça merak ediliyor.sistem değiştiği için bu tarz açıklayıcı konu iyi olmuş ellerinize sağlık.

 10. Emeklilik herzaman önemlidir, insanlar emekli olmak için zaten çalışıyorlar, gayet güzel bir makale olmuş + akılda kalıcı bir şekilde, tekrar tebrik ederim.

 11. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.Her ne kadar sigortam geç başlangıcı olsa da yinede bilgili olmakta fayda var.

 12. Emeklilikte yaş hesaplama hep kafaları karıştırıyor paylaşımınız güzel ama yaş hesaplama konusunda daha açıklayıcı olabilirsiniz.

 13. Emeklilik yaşı çok yüksek. Yaşlı adamlar yerine gençleri çalıştırmak daha fazla verim sağlar. Bence 55 dedin mi emekli edeceksin.

  • Haklısınız. Ancak oda bir sistem sorunu haline geldi. Avrupa Birliği ülkelerinde emeklilik yaşları çok yüksek.

 14. Tüm ayrıntıları ile bizlere sunulmuş bir bilgi aktarımı için tesekurlerimi sunuyorum. Emeklilik ile ilgili bütün bilgileri yer alan yararlı bir paylaşım olmuş!

 15. Güzel açıklayıcı bir yazı olmuş şu donemde bu tarz konular oldukça merak ediliyor. Ellerinize sağlık

1 Trackbacks & Pingbacks

 1. 4A Emeklilik Hesaplama – Emeklilik Bülteni

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*