Emeklilik Kredisi

Emeklilik Kredisi kullanmak isteyen Bağkur’lular için bu yazıyı hazırladık.Bir çok Bağkur’lu emekli olabilmek için emekli kredisi kullanmak istemektedir.

Bağ-Kur’a olan borcu o yüzünden  emekli olamayan vatandaşlar için emeklilik kredisi ile emekli olma formülü gündeme geldi. Yeni belirlenen formüle göre TBMM’den geçen prim yapılandırmasından da faydalanacak olan vatandaşlar sgk’ya ödeyecekleri  paraları için bankalardan kredi kullanabilecek. Sonrasında emeklilik işlemlerini yapabilecek  ve kredi için yapılacak geri ödemeler alacakları emekli maaşından kesilecek ve ödeme bu şekilde gerçekleşecek. Böylelikle bu uygulamaya dahil olan vatandaşlar hem bağkur borçlarını ödemiş olacak hem de emekli olabilmek için şartları hazır olmasına rağmen emeklilik için uzun süre beklememiş olacak.

BAĞKUR KREDİ’SİNİ 90 BİN KİŞİ BEKLİYOR
Emeklilik kredisi‘ni şimdilerde gündeme getiren TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Her kesimden milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yasa Meclis’te kabul edildi. Yürürlüğe girdiğinde 300 milyar liralık bir borç yapılanacak. Sadece Sosyal Güvenlik Prim borcu 72 milyar lira. Maalesef Bağ- Kurluların büyük çoğunluğunun bu borçlarını rahatlıkla ödeyebilecek durumları yok. Şuan emekliliği gelmiş prim borçlusu 90 bin Bağ- Kur’lu var. Emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermelidir” dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)‘na çok önemli bir görev düştüğünü belirten Palandöken, “Yasa yürürlüğe girdiğinde prim borçları olması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanamayan esnaf ve sanatkarımıza emeklilik imkanı sağlanacaktır. Ancak yeterli imkana sahip bulunmayanlara kredi verilmesi gerekmektedir. 2011 yılında 61 bin 571 kişi kredi kullanarak emeklilik hakkı kazandı. Bu yılda kapsamda olan 90 bin Bağ-Kur’lunun emekli olabilmesi için emekli maaşından ödenecek düşük faizli kredinin çok yardımı olacaktır” dedi.

Emeklilik kredisi kullanacak olan bağkur’lular bu haberle eminiz ki rahat bir nefes alabilecek ve uzun zamandan beri ne zaman emekli olabilirim sorusuna bir cevap bulmuş olabilecekler.Kullanacakları emeklilik kredisi ile emekli olacak bağkur’lular gibi emeklilikte yaşa takılanlar için böyle bir gelişme olur ve milyonlarca Emeklilikte yaşa takılanlar bu sayede emekli olabilirler.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*