Emeklilik Prim Süresinde Düzenleme

Emeklilik Prim Süresinde Düzenleme ile ilgili Karar iki yıl önce alınmıştı şu anda da hızlandırıldı. SSK’lı çalışanlar  ile Bağ-Kur’lu çalışanlar  arasında emeklilik süresi ile ilgili  1800 günlük farkın yani hemen hemen  5 yıllık  bir  farkın kaldırılması , bir diğer ifadeyle emeklilik için gerekli olan prim süresinin SSK’lı çalışanlar ve Bağkur’lu çalışanların eşitlenmesi öngörüldü.

2014 yıının kasım ayında  gümrük bakanlığı tarafından ‘4’üncü Esnaf ve Sanatkarlar Şûrası’ düzenlenmişti. Şûranın açılış konuşmasını da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Şûrada esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar belirlenmiş ve bu sorunlara somut çözümler üretilmesi amacıyla da ihtisas komisyonları oluşturulmuştu. Akşam’da yer alan habere göre Mart 2015’te toplanan ‘Vergi ve Sosyal Güvenli Komisyonu’nda özellikle 2.5 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren çok önemli prensip kararları alınmıştı.

SSK’lı İle Bağkur’lu Arasındaki Fark Ortadan Kaldırılacak

 

SSK’lı çalışanlar ile Bağkur’lu çalışanlar arasındaki emeklilik prim süresi farkının ortadan kaldırılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Alınan kararlara son bir  şekil verildikten sonra yasa taslağı haline getirilecek. 2008’de gerçekleşen sosyal güvenlik reformu ile işçi ve memurun emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak belirlenmişti. Fakat Bağ-Kur’lular için belirlenen  süre 9000 gün (25 yıl) olarak belirlenmişti. Dolayısıyla Bağ-Kur’lular daha uzun süreler  prim ödemek durumunda ve daha geç emekli olmak zorunda bırakılmıştı.

PRİMLER EŞİT OLMALI

Belirlenen komisyonda SSK’lı çalışan ile Bağ-Kur’lu çalışanlar arasındaki 1800 günlük yani yaklaşık 5 yıllık sürenin ortadan kaldırılması, bir başka ifadeyle emeklilik için yatırılması gerekli prim süresinin eşitlenmesi öngörüldü. Bu durum dezavantajlı durumun ortadan kalkması ve özellikle 2008’den sonra Bağ-Kur’lu olanların yasa çıktıktan sonra 5 yıl daha erken olabilmesi  anlamına geliyor. Bu yıl sonuna kadar yetiştirilmesi  beklenen yasanın en geç 2017’de çıkacağı söyleniyor. İki yıl önce prensip olarak alınmış olan  kararların bu yıl hayata geçirilmesi için yoğun çalışma yapıldığı belirtiliyor.

TABAN MAAŞTA FARK 250 LİRA

Normal şartlarda SSK’lılar için emeklilik tarihi hesaplanırken ilk işe giriş veya sigorta tescil tarihi esas almıyor. Bağ-Kur’da ise fiilen ödenmiş olan prim  gününe  göre emekli olunabiliyor. Aynı çalışma şartlarında SSK’lı bir işçi 48, Bağ-Kur’lu  olan sigortalı ise 55 yaşında emekli olabiliyor. Mevcut uygulamada Bağ-Kur’lular, SSK’ya geçerek daha erken emekli olabiliyor. Erken emeklilik imkanının yanı sıra yüzde 15-20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün. Taban aylıklar arasında fark 250 liraya kadar çıkabiliyor.

Emeklilik Prim Süresinde Düzenleme yapıldığında yüzbinlerce kişi yaşamış olduğu bu mağduriyetten kurtulmuş olacak ve emeklilik hesaplama işlemlerini oldukça öne almaları gerekebilecek.

 

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*