Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2016 Son Durum

 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2016 Son  Durum

emeklilikte yasa takılanlar 2016

Emeklilikte yaşa takılanlar  İçin Bir Yasa Çıkacak mı? Ülkemizde emeklilikte yaşa takılanların sayısı her geçen günle birlikte bir hayli artmakta  ve bu sayısı günden güne artan vatandaşlar karşı karşıya kaldıkları mağduriyetlerin giderilmesi için hükümetten bir adım bekliyorlar. Primini ve sigorta süresini tamamlamış olmasına rağmen kendileri için belirlenmiş olan yaşı dolduramadıkları için emeklilikte yaşa takılanların sayısı milyonları bulmakta. Bu vatandaşlarımız yapılacak olan bir düzenleme ile 1999 yılında ellerinden alınmış olan bu hakkın kendilerine geri verilmesini umuyorlar. Bir diğer taraftan tek sorun sadece yaşının dolmasını bekleyenler değil. Bu vatandaşların  yanı sıra tüm koşulları tamamlamasına rağmen prim gün sayısı tutmayan çalışanlar da mevcut ve bu vatandaşlar da  yaşadıkları bu mağduriyetlerinin çözülmesi için gerekli adımların  atılmasını bekliyor. Tamamlanmamış olan eksik prim günlerinin borçlarının borçlanma yolu ile çözülmesi ilk alternatif gibi görünse de, bu konu ile  ilgili bakanlıkların aralarında uzlaşma sağlaması gerekiyor. Bu sebepten dolayı emekli olamayan ve mağduriyet yaşayan vatandaşların sayısı ise 100 bini aşmış durumda.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2016 Son  Durum

Emeklilikte yaşa takılanlar, yaşanan bu süreç içerisinde oluşacak olumlu büyük bir merak içerisinde bekliyorlar. Bu konu hakkında  son zamanlarda bazı  hamleler atılıyor fakat henüz bu hamlelerin nasıl neticeleneceği bilinmezliğini korumaya devam ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için ilk adımı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Barış Karadeniz attı. CHP Milletvekili Barış Karadeniz, emeklilikte yaşa takılanların bir an evvel emekli olabilmeleri için bir kanun teklifi hazırladı.  MHP Milletvekili Arzu Erdem yaptığı açıklamada  “Çalışma hayatına  geç başlayıp, yaşı büyük olan az çalışmakta ve emekli olmaya hak kazanmaktadır ancak küçük yaşta çalışma hayatına  başlayanlar ise beklemek zorunda ve sağlık hizmetinden faydalanamamaktadırlar. Emeklilikte yaşa takılanlar, 500 bin kişi. 3 milyon Suriyeli’ye sahip çıktık ama kendi evladımız olan 500 bin kişiye sahip çıkamadık. Bu durum her zaman savunulan  hak ve adalet ilkeleriyle ne kadar bağdaşmaktadır? Bu insanların istediği  erken emeklilik değil. Prim gün ve hizmet süresini tamamlamış olanlar hakları olan  emekliliklerini istiyor.”

Emeklilik için prim günü ve çalışma yılı şartlarını tamamlamasına rağmen yaşı dolmаyanlar için yеni formüller ortaya çıktı. Ülkemizde şu anda yаklaşık olarak 5 milyon kişinin bu şekilde mağdur olduğu bеlirtilirken bu mağduriyeti yaşayanların  yeni torba yаsada kenilerine  yer bulmak istedikleri belirtiliyor. 9 Eylül 1999’dan önce sigortalılığı başlayanların emeklilik şаrtları  sonradan  yapılan rеformlarla yükseltilmişti. Bu vatandaşlar şartları yerine gelmesine  rаğmen emekli olamamışlardı,ve bu grup şu anda emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılıyor. Daha öncleri yani 8 Eylül 1999’a kadar emeklilik için herhangi bir yaş şartı yoktu. Fakat  yapılan bir düzenlemeyle kadınlarda 40 ila 58, erkeklerde 44 ila 60 yaş arasında kademeli olarak değişen bir yaş şartı getirildi.  Sağlık Sigortası Kanunu’na Geçici Bir Madde Eklenmesi Hakkında Kanun Teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Bu teklifin sunulması  emeklilikte yaşa takılanlar tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Hazırlanan teklifte sosyal güvenlik kanunlarına göre sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurmuş ve emekli aylığının bağlanması için yaş koşulunu bekleyenlerin bir an önce emekli olması amaçlanıyor. Yani; 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigorta başlangıcı  olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 1 yıl  içinde bu oluşturulan  istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor. Ancak şu anda  teklif aşamasında olan bu öneriye nasıl bir karşılık verileceği  bilinmiyor.

BAĞ-KUR’LULAR İÇİN YAPILACAK OLAN  DÜZENLEME TORBA YASADA

Bağ-Kur’lu olup, prim günü ve yaşını tamamlamasına rağmen devlete olan borcundan dolayı emekli olamayan kişiler için emekliliğin yolu açılıyor gibi görünüyor. Bu vaziyette olan vatandaşlar bankalardan kredi çekerek borcunu kapatabilecek ve böylece emekli olmaya hak kazanabilecek. Bu bahsettiğimiz konuya geçtiğimiz günlerde torba yasada yer verildi ve borçların yapılandırılmasına dair bir takım düzenlemeler torba yasa ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçecek gibi görünüyor. EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN KREDİ FORMÜLÜ

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunun bir an önce  çözümü için uğraşılırken, bir diğer taraftan borçlandırma durumunda da bir takım düzenlemelerin ve ayarların yapılması gerekiyor. Mevcut  emekli maaşından yapılacak olan kesintilerin emekli vatandaşlarımızı  zorlamaması gerekiyor. Bu sebeple  borçlandırmada bankaların devreye girmesi ve emekli olacak vatandaşlarımıza düşük faizli uzun vadeli kredi kullandırmaları  bekleniyor ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilikte yaşa takılanlar için resmi bir hamle yapmadı. Bu adımların bir an önce atılması ,çalışmaların tamamlanması ve resmiyet kazanmasının ardından milyonlarca vatandaşı ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar sorunun ortadan kalkması bekleniyor.

1 Yorum Yapıldı

  1. Emeklilikte yaşa takılanlar 2016 yılında da umduğunu bulacağa pek benzemiyor.Siyasilerin ve bürokratların açıklamaları sürekli bir tutarsızlık arz etmekte.Umarım emeklilikte yaşa takılanlar 2016 yılında gasp edilen haklarına kavuşurlar.Saygılarımla.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*