Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılan kişilerin, emekli olabilmek için bekledikleri yeni bir düzenleme henüz gelmemiş olsa da, Bakan Süleyman Soylu yeni bir öneri sundu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da  son durum nedir? Diye merak içinde olanlar için değişik bir yöntemle emeklilik hakkı sunulacak. Yeni uygulanacak erken emeklilik sistemi ve diğer ayrıntıları bu yazımızda bulacaksınız.

Sigorta pirimi dolan ancak yaştan dolayı, emekli maaşını alamayan kişiler, erken yaşta emekli olmanın yollarını arıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar binlerce kişi için devlet ortak bir yol bulma adına çözümler üretiyor. EYT’de bir değişiklik isteyenlerin gözü torba yasasında. EYT’de değişiklik torba yasaya girecek mi? Tüm bu soruların cevabını Süleyman Soylu açıkladı.

 

 

Yeni çıkacak olan Torba yasa içerisinde olması beklenen ve yeniden konuşulmaya başlanan yasa Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası çıktı mı sorularının sorulmasına neden oldu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da son durum ile ilgili en son açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu yaptı:

Emeklilikte yaşa takılmak şu demektir; primini ödemiş aslında prim günü dolmuş fakat yaş gelmediği için o limiti dolduramadığı için emekli olabilme fırsatına henüz sahip olamamış. Emeklilikte yaşa takılanlar son durum ile ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanırsa eğer düzenlemelerin gerçekleşeceği belirtilmişti. Bu da prim günü şartına takılan 100 bine yakın vatandaş için sevindirici bir haber oluyor. Hazırlanacak formüle göre maaşlarının %60-70’ini aldıklarında emeklilik hakkı verilecek. TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor.”

 

 

NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM?

 

Emeklilik hesaplama nasıl yapılır? Bir kişinin emekli olabilmesi için ne kadar süre çalışması ve ne kadar süre beklemesi gerekiyor?

 

SİGORTALILIK SÜRESİ NASIL HESAPLANIR

A. Sigortalılık Süresi

 

Sigortalılık süresi, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına bağlı olarak ilk kez çalışmaya başladığı tarih ile tahsis yapılması için yazılı olarak  istekte (emeklilik talebinde) bulunduğu tarih, ölen sigortalılar için de ölüm tarihi arasında geçen süre olarak ele alınmaktadır.

 

Örnek: İlk defa 01/07/1981 tarihinde hizmet akdine tabi işe başlayan ve 30/08/2008 tarihinde yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan bir sigortalının sigortalılık süresi, tahsis talep tarihinden ilk defa işe başlanılan tarih çıkartılarak aşağıdaki gibi tespit olunur.

Tahsis Talep Tarihi = 30/08/2008

İlk İşe Giriş Tarihi =  01/07/1981

Sigortalılık Süresi = 29/ 1/    27 (27 yıl 1 ay 29 gün) şeklinde hesaplanmaktadır.

 

 

B. Prim Ödeme Gün Sayısı

 

Prim ödeme gün sayısı; malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak geçmiş olan sürelere ait gün sayısını ifade etmektedir.

 

 

C. Yaş

 

Yaşlılık ve ölüm sigortalarından aylık bağlanmasına ilişkin haklardan faydalanmak için gereken koşullardan biri de “yaş” olup, tahsis talep tarihinde aranan yaş şartı, tahsis talep tarihinden doğum tarihinin çıkartılması suretiyle tespit edilir.

 

Örnek : 30/03/2011 tarihinde tahsis talebinde bulunan bir sigortalının doğum tarihi 25/06/1954 olup talep tarihinde aranan yaş koşulu bu sigortalı vatandaş için 57’dir.

Tahsis Talep Tarihi: 30/04/2011

Doğum Tarihi  : 25/07/1954

Yaşı                  : 05 / 9 /    56 olarak hesaplanmaktadır.Bu durumda bu kişi için gerekmekte olan 57 yaş koşulu yerine gelmemiştir.)

Küçük birer örnekle emeklilikte yaş,sigortalılık süresi ve pirim ödeme gün sayısını açıklamaya çalıştık.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için bakan Soylu’nun yapmış olduğu bu açıklama konu ile ilgili muammanın hala süreceğine ve gözü kulağı hükümetin çıkartacağı yeni bir yasada olan milyonlarca kişinin beklemeye devam etmesi gerektiğini işaret etmektedir.Umarız Emeklilikte Yaşa Takılan EYT’liler için gerekli yasal düzenleme bir an önce yapılır ve kanayan yara haline gelmiş olan bu sorun bir çözüme kavuşur.

 

1 Yorum Yapıldı

  1. Emeklilik yaşı 2005 yıllarından bu yana hep insanların kafasında soru işareti bırakmıştır. Bakalim neler bekleyecek bizi

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*