Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) da Son Durum

Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) da Son Durum pekte iç açıcı değil gibi görünüyor.Sayıları yüz binleri bulan EYT’lilerin beklediği müjdeli haber yakın bir tarihte gelecek gibi görünmüyor.

Emeklilikte yaşa takılan ve sayıları  yaklaşık olarak  500 bin  olan vatandaşın durumuyla ilgili bir açıklama yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz kurumun vatandaşların yaşadığı bu mağduriyetle ilgili herhangi bir çalışması olmadığını söyledi. 

 

8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalılığı başlamış olup belirtilen yaş nedeniyle emekli olamayan yaklaşık beş yüz bin yurttaşın, istisna kapsamına alınıp emekli olmalarını öngören bir çalışma yapıldığı yönünde haberler çıkmıştı. Konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz’den açıklama geldi. Açıkgöz şunları söyledi:

SİSTEMİN DENGELERİNİ BOZAR

Emeklilik tanımı eşittir yaş. Avrupa’da böyledir. Avrupa ülkelerinde gün tanımlaması yoktur. Belli yaşa gelenler emekliye ayrılabilir. Çalışamayacak yaşa gelen insana emekli denir. Emeklilik, yaşlılık aylığıdır. ‘Ben 10 bin günü tamamladım ama 45 yaşındayım, bana maaş verin’ denilemez çünkü bu sisteme aykırıdır. Bunun aksi, sistemin dengelerini bozar. Bu konuda bir çalışma yok. Kamuoyunda bu yönde bir tartışma yaratılıyor ama kurumun böyle bir çalışması yok.”

Umarız kurumu yetkilisinin yaptığı açıklama bir an önce tersine döner ve mağduriyet yaşayan yani emeklilikte yaşa takılan yüz binlerce vatandaşımız hak etmiş oldukları emekliliklerine kavuşur.

 

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*