Emekliye Promosyon Şoku

emekliye-promosyon-soku

EMEKLİYE PROMOSYON ŞOKU

Emekliye Promosyon Şoku başlıklı haberimizin içeriği;Şu anki İç İşleri Bakanı Eski Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun 26 Ağustos’ta “Çok güzel formülümüz var” diyerek müjdesini verdiği emeklilere  banka promosyonu, Yeni Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından “Promosyon taahütümüz yok” açıklamasıyla geçerliliğini yitirdi. Bankalardan Banka Promosyonu  bekleyen emekliye birde aldıkları maaş için bankalara komisyon ödeme riski ortaya çıktı.

Sayıları milyonları bulan emekliler bankalardan aldıkları maaş karşılığı promosyon beklerken, şimdi de bankaların emeklilere komisyon tehdidiyle karşı karşıya kaldılar. Eski Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun bakanlık görevini devretmeden  hemen önce, “Çalışmaları tamamladık, çok güzel bir formülümüz var” açıklamalarına karşılık görevi devralan yeni Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere promosyon taahhütlerinin olmadığını, aksine bankaların maaş ödeme karşılığında emeklilerden komisyon ücreti dahi isteyebileceklerini söyledi. Bayramdan kısa bir süre  önce promosyon görüşmeleri için, “Bir bilek güreşidir devam ediyor” diyen Müezzinoğlu’nun yeni sözleri, “Galiba hükümet  bilek güreşini, emekli de banka promosyonunu kaybetti” şeklinde yorumlandı ve Emekliye Promosyon Şoku yaşattı.

BİLEK GÜREŞİ DEVAM EDİYORMU?

Çalışma Bakan Müezzinoğlu, Kurban Bayramı öncesinde yapmış olduğu açıklamada, emeklilere banka promosyonunda en ideal çözümü üretebilmek için bankalarla pazarlıkları sürdürdüklerini belirterek, “Acele edersek, bankacıların verdiğini kabul ederiz, emeklimizin beklentilerini karşılayamayız. Bir bilek güreşidir, devam ediyor. İnşallah bilek güreşini Sayın Başbakanımıza teslim edeceğiz. O, bileği olması gereken şekilde bükecektir. Herhalde bu yıl sonuna kadar emeklilerimizin banka promosyonunu sonuçlandırırız” demişti. Ancak Bakan Müezzinoğlu’nun yaptığı yeni açıklama banka promosyonu bekleyen emekliler için adeta şok oldu.

BANKALARIN KOMİSYON ALMA HAKLARI VAR

Bakan Müezzinoğlu, yaptığı açıklamada, hükümet ya da bakan olarak emeklilere banka promosyonu taahhütlerinin olmadığını söyledi. Emekli maaşlarının bankalarda sadece 1.5 gün kaldığını bu süre zarfı için promosyon istendiğini belirten Bakan, pazarlık görüşmelerinde bankaların, komisyon ücretini gündeme getirdiğini ifade etti. Bankaların bu isteğini son derece haklı bulan Müezzinoğlu, “Maaşın emeklilerimizin eline gitmesi için banka burada bir hizmet yapıyor mu, yapıyor. Bu hizmetin karşılığında komisyon hakkı var mı? Elimizi vicdanımıza koyduğumuzda var” dedi. Bankaların bu tepkilerine karşılık kendilerinin de bir günün karşılığı olan promosyonu istediklerini belirten Müezzinoğlu, çalışmalar tamamlanınca sonucu Başbakan’a sunacaklarını söyledi.

‘ÇOK GÜZEL FORMÜL YALAN MI OLDU ?

Çalışma Bakanlığı’ndan İçişleri Bakanlığı’na geçen Süleyman Soylu, 26 Ağustos 2016  tarihinde yaptığı açıklamada, emeklilere promosyon konusunda çalışmaları tamamladıklarını, üç aşağı beş yukarı her şeyin belli olduğunu belirterek, “İlk fırsatta hükümete sunduktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Bankaların asgari olarak kabul ettikleri var, bizim istediğimiz var. Buna ait çok güzel bir formülümüz var” dedi. Ancak Süleyman Soylu’nun sözünü ettiği “çok güzel formül” bir türlü kamuoyuna açıklanmadı.

Emekliye Promosyon Şoku

Emekliye Promosyon Şoku yaşatan bu gelişmeler sonucunda  emeklilere banka promosyonu muamması emeklilerin bekledikleri şekilde sonuçlanır ve az da olsa milyonlarca emeklinin cebini fazladan bir para girmiş olur.

Daha önce yazmış olduğumuz Emeklilere Kredi yazımız belkide promosyon alamayan emeklilerimizin işine yarayabilir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*