Erken Emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar

SGK1

Erken Emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT)

Uzun bir zamandan beri Erken Emeklilik ile ilgili gelişme bekleyenler ve  Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT)bu haberi sizlerin okuması için hazırladık. Türkiye genelinde toplam 300 bin kişiye erken emeklilik için müjde gibi bir haber geldi. Taslak metni hazırlandı ve son aşama olarak  Bakanlar Kuruluna götürülmeyi  bekliyor. Erken Emeklilik  ile ilgili son gelişmeler, Emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) için  son haberler

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) bu mağduriyetlerinin giderilmesi için erken emeklilik ile ilgili çalışmalar son sürat devam ediyor.Bu dönemde Emeklilikte yaşa takılanlar için çok olumlu  gelişmeler yaşanıyor.Konu ile ilgili olan çevrelerden her gün yeni bir haber duyuluyor. Emeklikte Yaşa takılıp bekleyenler için hazırlanmış olan ilgili taslak metin Bakanlar Kuruluna gitmeyi bekliyor.

NASIL ERKEN EMEKLİ OLUNABİLİR İŞTE SİZE BUNUN YOLU

Günümüzde çalışanların tamamının  hayali erken emekli olabilmektir. Ülkemizde  bazı özel hallerde sigortalılara  erken emeklilik imkanı sunulmaktadır.. Askerlik borçlanması ve doğum borçlanması bunların en başında gelmektedir. Kimi mesleklerde de ise yıpranma payı olarak adlandırılan hak ile erken emeklilik imkanı vardır. Erkekler erken emekliliğin önünü açabimek için askerlik borçlanmasına dair başvurularını yapıp işlemi tamamlamaları gerekmektedir. Askerlik görevini işe girmeden daha önce yapan çalışanlar, borçlanarak hem prim şartını azaltmış oluyor  hem de 2 yıl kazanabiliyor.

İŞE GİRİŞ VE ASKERLİK TARİHİ ÖNEMLİ

Erken emeklilik hak edebilmek için işe başlangıç tarihi ile askerliğin yapıldığı tarih önem taşımaktadır. Emeklilik Yaşının erkene çekmek için askerliği iş başı yapmadan önce yapmış olmak gereklidir. İşe girilen tarih borçlanma süresinin başlangıcını belirliyor. Emeklilik yaşı hesaplanırken kademeli olarak  arttığı için, geriye çekilen tarih çalışanı bir önceki kademeye getirerek erken emekli olabilmesine olanak sağlıyor ve  Bir yaş kazandırıyor. Örneğin; 1968 doğumlu, askerliğini 1988’da yapmış Mehmet Bey, 4 Temmuz 1990’de işe girmiş. Emeklilikte 51 yaş ve 5450 prim güne tabi. Mehmet Bey 2 ay askerlik borçlansa, işe girişini 04.05.1988’e çekecek ve 50 yaşında, 5350 günle emekli olacak. Mehmet Bey işe 04.10.1988’de girseydi, 5 ay borçlanacaktı. Askerlik borçlanması yaşı 2 yıl erkene de çekebiliyor. Yeni yapılan düzenlemeye göre  9 Eylül 1999’dan sonra emeklilik şartları erkekler için 60 yaş ve 7 bin güne çıktı. Yani 10 Eylül 1999’da işe girenler için emeklilik şartları bu şekilde değişti. Bu durumdaki kişiler 1999’dan önce askerlik yapmışsa birkaç günlük borçlanma ile yaş şartını 58’e, primi Beşbindokuzyüz güne  düşürerek iki yıl kazanabiliyorlar. Hatta 23.11.1998 öncesine çekebilirlerse 57 yaşa tabi olup üç yıl da kazanabilme şansları var. Askerlik görevini  sigorta başlangıcından sonra yapanların da askerlik borçlanma imkanı var. Fakat bu gibi durumlarda  yaşı geri çekme işlemi yapılamıyor. Yatırılmış olan Primler de eksiklik varsa, bu sayede eksik  prim günleri  tamamlanarak sigortalıya erken emeklilik imkanı sağlıyor. Askerliğini Yedek subay olarak yapmış olanlar,yedek subay okullarında geçirdikleri  süreyi borçlanabiliyor..

Erken Emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) ile ilgili en son gelişmeler 

Bakanlar Kuruluna  sevk edilmesi beklenen 15 maddelik tasarı taslağı ile ilgili, ‘Vazgeçildi’ haberlerinin çıkmasına rağmen emeklilikte yaşa takılan yüz binlerce sigortalıya müjdeli haber var. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ’ın üzerinde durduğu çözüm formülüne göre; Bir sigortalının Emekli olmasına kaç yıl kalmışsa kalmış olan her yıl için yüzde 5 düşük maaş almayı kabul  eden  kşiler hemen emekli olabilecek. Önümüzdeki günlerde  bu konu ile ilgili son durum kesinlik kazanacak.

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, emeklilikte yaşa takılanlar  ile ilgili yapılan çalışmaların devam ettiğini, yakında hazırlanması tamamlanan gerçek metnin açıklanacağını ifade etti. Şimdilik taslak olan metinde her erken emekli olunacak yıl için “yüzde Beş’lik bir indirimi” olarak öngörülse de henüz kesinleşmediğini söyledi. SGK Başkanı Gökalp, yasa çıkar ise sigorta süresini ve prim gün sayısını doldurup yaşının dolmasını  bekleyen 300.000 (Üç yüz bin)sigortalının emekli olma hakkı elde edeceğini ve ortaya çıkacak olan  maliyet unsurunun Maliye Bakanlığı tarafından hesaplandığını belirtti.

Kendilerine Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubu olarak adlandıran , “Emekli olabilmek için yaş şartından kaç yıl eksik kalmışsa ödemesini peşin yapalım, emekli olduktan sonra aylıktan indirim yapılmasın ” teklifi Başkan İlhan’a sorulduğunda, ‘gelecek olan her teklife olduğu gibi bu teklife de sıcak baktığını ve bu konuyu da değerlendireceklerini, bu sistem uygulanır ise günlük en az 10.5 TL(On tl elli kr) borçlanmak gerekebileceğini” belirtti.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Sigortalılık süresini  ve prim ödeme süresini doldurmuş ancak  yaş şartı nedeniyle emekli olamayanlar için T.B.M.M’ye yasa teklifi sunuldu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılacak olan Düzenleme, 5 milyon kadar kişiyi ilgilendiriyor. Umarız ki Emeklilikte Yaşa Takılan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bu düzenleme kısa bir sürede  yürürlüğe girer ve vatandaşlarımız bu haktan faydalanabilirler.

3 Comments Posted

  1. Yadigar gokalpin isminin hala boyle noktalarda geçiyor olması ne ilginç değil mi Yadigar hanim ABD te gideli iki sene oldu siz hala onun ismiyle yazıları yayınlamaya devam birde 22 haziran tarihini atmissiniz yazının üzerine gulermisin aglarmisin

  2. 22 hazirani 11 haziran olarak değiştirir misiniz yazıyı yayınlamayacaksiniz ama olsun ben yine de düzeltmeyi yapayim

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*