Fazla Emekli Maaşı Alabilmek İçin Neler Yapılabilir

FAZLA EMEKLİ MAAŞI ALABİLMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR

Fazla Emekli Maaşı Alabilmek İçin Neler Yapılabilir sizlere kısaca bir kaç öneride bulunacağız.Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı hesaplaması yaparken yatırılmış olan prim gün sayısı ve kazanca bakmaktadır. Emekli maaşını yüksek alabilmek  için toplamda  prim ödeme gün sayınız ve sizin için sigorta kurumuna bildirilen esas kazancınızın yüksek olması gerekmektedir.

fazla-emekli-maasi-alabilmek-icin-neler-yapilabilir

Çalışma hayatınız boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen priminiz  alacağınız emeklilik maaşı için çok önem arz etmektedir. Primlerin asgari ücretten  yatırılması durumunda, çalışan kişinin emekli olması durumunda maaşı yılda 20 ila 30 lira azalıyor. 2008 yılından sonra 10 yıl çalışan kişi 200 ila 300 lira daha az maaş alıyor. Emekli olduğunuzda  bağlanacak olan maaşın siz çalıştıkça düşmesinin önüne geçmek, hatta alacağınız emekli maaşını artırmak da mümkün. Emekli olunca  maaşınızı çalıştıkça düşüren bu sistem, 3 bin lira formülü ile tam ters bir yöne çevrilebiliyor.

YILDA 80 TL’YE VARAN ARTIŞ MÜMKÜN

Çalışırken emekli olduğunuzda alacağınız maaşın düşmesini engellemenin yolu 3 bin liradan geçiyor.
Çalışırken aldığınız brüt maaş 3 bin liranın üstünde ise siz çalışmaya devam ettikçe alacağınız emekli maaşınız  da artıyor. Hatta toplamda yılda 80 liraya yakın bir artış da sağlayabiliyorsunuz. Bu sistemden haberdar olan çalışanlar, emekli maaşı hesabında uygulanan bu yanlış sistemin bir an önce değişmesini bekliyor. Emekli dernekleri, yaptıkları açıklamalarda çalışılan süre uzadıkça, emekli aylıklarında oluşan önemli tutarda azalmaların yaşandığına dikkat çekerek, bu sistemin en kısa zamanda değişmesi için çağrı yapıyor.

ÖNEMLİ OLAN ESAS KAZANÇ

Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilerin  maaşını hesaplarken aylık olarak  esas kazanca yani vergi ve diğer kesintiler olmadan bildirilen aylık brüt kazancı ele almaktadır. Esas kazançlar belirlenirken sadece düzenli ödenen maaşa bakmıyor. Ödenen ikramiyeler, verilen primler, verilen nakit kira, giyecek yardımları, yakacak yardımları, işveren tarafından çalışana ödenen bireysel emeklilik veya özel sağlık sigortası primlerinin belirli oranları bile ileride alınacak olan emekli maaşına etki yapıyor.

EMEKLİ TAHSİS FORMUNU DOLDURURKEN DİKKAT!

Emekli olunduğunda emekli aylığını artırmak için ufak ayrıntılar çok önemli. Bunlardan biri de emekli olurken doldurulan ‘Tahsis Formu’.

Tahsis  formunu  doldururken bakmakla yükümlü kişiler hanesine eşiniz, çocuklarınız  gibi yakınlarınızı mutlaka ekleyin. Bu, emekli maaşınız hesaplanırken Aylık Bağlama Oranını artırır. Bu oran da maaşınıza olumlu bir şekilde yansır.
Emekli maaşınızı artırmak için fazla çalışmak yerin’ nasıl çalıştığınıza özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

KAZANCINIZI YÜKSEK GÖSTERİN

Emekli olamak için gününüz dolduysa ve yaşı bekliyorsanız asgari ücretle de çalışmak durumundaysanız bir yolunu bularak yüksek kazanç gösterin. SSK’dan yani 4A’lı olarak emekli olmak daha avantajlı bie durum.

SSK’dan emekli olma imkanınız varsa isteğe bağlı sigorta, Tarım Sigortası, Tarım Bağkur, zorunlu Bağkur gibi diğer seçenekleri ikinci plana atın.En avantajlı emeklilik 4A’lı olarak emekli olmaktır.

Emekliliğinizi son yıllarda değil en az 10 yıl öncesinden planlamaya başlayın. Ayrıca iki farklı yerde sigortalı olanların alacakları emekli maaşı daha yüksek olur.

Son 3.5 yıl hesabı İster SSK’lı olun ister Bağ-Kur’lu, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan 10.705 liradan kazanç bildirilirse, geçmişte hep asgari ücret yatsa da tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli maaşı  yaklaşık 20-30 lira artar. Bir başka deyişle 3.5 yılda tavandan kazanç bildiren kişilerin maaşında 800-1000 lira arasında artış meydana gelir.

Bu da emekli maaşını artırmanın bir başka yolu olarak görülmektedir.Fazla Emekli Maaşı Alabilmek İçin Neler Yapılabilir adlı makalemizde sizlere bir kaç tavsiyede bulunduk önümüzdeki tarihlerde konu ile ilgili daha detaylı yazılar da paylaşacağız.

Emeklilik sorgulama işlemi işlemlerinizi henüz yapmadıysanız http://www.emeklilikbulteni.com/emeklilik-hesaplama-4/ konumuza bir göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*