Bir gurbetçi olarak yurtdışında çalıştınız. Borçlanarak emeklilik hakkı var mı? Yurtdışı hizmet borçlanması ile emekli olunur mu? Nasıl emekli olunur? Gibi soruların yanıtlarını da öğrenip, artık vatanınıza dönmek istiyorsunuz

Gurbetçinin Emekli Olma Şartları

Bir gurbetçi olarak yurtdışında çalıştınız. Borçlanarak emeklilik hakkı var mı? Yurtdışı hizmet borçlanması ile emekli olunur mu? Nasıl emekli olunur? Yurtdışı hizmet borçlanma dilekçesi indirme ve ne olduğu anlama gibi soruların yanıtlarını da öğrenip, artık vatanınıza dönmek istiyorsunuz. Ya da döndünüz. Ve emeklilik hakkına Türkiye’de sahip olmak istiyorsunuz.

Hoş geldiniz. Sefalar getirdiniz. Biz biliyoruz ki özellikle yurtdışında çalışan vatandaşlarımız Vatan hasreti ile yanıp kavrulmakta. Ve bazen memleketten gelen bir tarhana, bir kömbe kokusuna hasret kalmakta şiveli dillere özlem duymaktasınız.

 

Geçim derdi, çocukların eğitimi, gurbet el derken memleketteki akrabalarınızdan ayrı kaldınız. Ve artık memlekete dönüp kazandığınız para ile bir yatırım yapmak istediniz. Bu arada Türkiye’de de emekli olup üç beş bir şeyde ordan gelirse geçiniriz gideriz dediniz haklısınız.Bunun için hangi işlemleri yapacağız nasıl bir dilekçe yazacağız bu dilekçeyi nerden bulacağız, bu dilekçeyi nereye vereceğiz gibi sorularda zihniniz meşgul etmekte. Hiç canınızı sıkmayın. Size bu konuyu öyle bir anlatacağım ki kolaylıkla bütün işlemlerinizi tek başınıza yapabileceksiniz. Madde madde okuyun. Bir sorunuz olursa aşağıya yorum yazın. Bende size elimden geldiği kadarı ile yardımcı olayım.

 

Emekli olmak için ilk yapmamız gereken iş; Buraya tıklayarak  açılan dilekçeyi eksiksiz olarak doldurmak. Bu dilekçeyi, yapmanız gereken ilk adım olarak düşünün. Dilekçenin adı: Yurtdışı Hizmet Borçlanma Dilekçesidir. Bu kısıma gerek yok ben sadece dilekçe ile başvurabilirimde diyebilirisiniz. Ama size orada ayak üstü tekrar bu dilekçeyi doldurturlar. Çünkü yazacağınız dilekçe eksik olacak. Onun için evinizde rahat rahat bu dilekçeyi doldurun.

Emekli olmak için ikinci yapmamız gereken iş; Yurtdışında ne kadar süredir (Bı kısmı detaylı olarak anlatacağım) çalıştığınızı gösterir belgelerin fotokopisini de çektirin (bir nüshası yanınızda olsun diye) aslı ile beraber. Yukarıdaki dilekçe ekine alın.Ancak aklınıza burada birkaç soru takılabilir. Mesela bu süreler diyorsunuz da bu sürelerden kastınız nedir?

 

Yurtdışında ki hizmet sürelerinin hesaplanmasında 3 ana soru var onlarda şunlar.

1-Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri nedir? Nasıl Hesaplanır?

2-Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri nedir? Nasıl hesaplanır?

3- Ev kadını olarak geçen süreler, ev kadınlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesini nedir? Nasıl hesaplanır?

 

Teker teker yukarıdaki sorulara cevap verelim. Birinci soru ile başlayalım.

 

1-Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri nedir? Nasıl Hesaplanır?

  1. a) Gurbetçi olarak çalıştığınız ülkenin Sosyal Güvenlik Haklarına bakan kurumu hangisi ise o kuruma gidip, o ülkenin hizmet cetveli var ise nu talep edeceksiniz ayrıca eğer var ise sigorta kartınızı da isteyeceksiniz, bu kısımdaki incelik bu evrakların onaylı olması gerekiyor.

O ülkede çalıştığınız iş yerinin tabiî ki resmi kurumlarca kabul edilmesi gerekiyor. Yani merdiven altı diye tabir edilen firmalardan olmaması lazım ki sizin hizmet sürelerinizi resmi kurumlara bildirmiş olsunlar.

Ayrıca çalıştığınız kurum resmi bir daireyse yani o ülkede devlet kurumu ise yada belediye ise o tip resmi kurumların  yazılarının ayrıca tasdik edilmesine gerek yok. Ancak siz her ihtimale karşın onları tasdik ettirme imkanınız var ise tasdikte ettirebilirsiniz ancak zorunlu değil.

 

Ayrıca İşsiz kaldığınız dönem var ise işsiz kaldığınız süreleri ispat etmek için o süreleri gösterir belgeleri de yanınıza alınki Türkiye’de onları da isteyecekler.

  1. b) Eğer kendinize ait bir işyeriniz var ise işyerinizin bağlı olduğu vergi dairesinden ve işyerinizin bağlı olduğu meslek kuruluşundan alınacak hizmet belgesini de alın.
  1. c) Hangi ülkede iseniz o ülkedeki Türk temsilciliklerine ( ateşelik, büyükelçilik, konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri gibi Türk kurumları) gidiyorsunuz ve oraya Türkiye de yurtdışı borçlanma ile ilgili hizmet belgelerimiz lamk istiyorum dediğinizde onlar size belge verecektir onları alın.

Dilekçe ekine onları da koyun.Geçelim ikinci sorunun cevabına

 

2-Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri nedir? Ve nasıl hesaplanır ve nasıl belgelendirilir?

 

a)Hangi ülkede iseniz o ülkedeki Türk temsilciliklerine ( ateşelik, büyükelçilik, konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri gibi Türk kurumları) gidiyorsunuz  ve oraya Türkiye de yurtdışı borçlanma ile ilgili hizmet belgelerimiz almak istiyorum dediğinizde onlar size belge verecektir onları alın.

b) Gurbetçi olarak çalıştığınız işerlerinden talep edeceğiniz belge orada ne kadar çalıştığınızı gösteriri hizmet belgesi bonservisleri ile beraber pasaportunuza ait çalışma izin belgelerinin Türkçe tercümeleri.

c) Eğer gemide çalışıyorsanız ve gemi adamı iseniz , hangi ülkenin bayrağını taşıyan gemide çalışıyorsanız, o ülkede bulunan Türk temsilciliklerine (ateşelik, büyükelçilik, konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri gibi Türk kurumları) gidiyorsunuz  ve oraya Türkiye de yurtdışı borçlanma ile ilgili hizmet belgelerimiz almak istiyorum dediğinizde onlar size belge verecektir onları alın. Ayrıca iş yerlerinden alacakları sigortalılık sürelerini gösterir bonservisleri ile gemilerde çalıştıklarını gösterir belgelerde kayıtlı bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri yada pasaportlarında çalışma süreleri ile örtüşen giriş-çıkış tarihlerini gösterir sayfaların örnekleri, gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.

Geçelim üçüncü sorunun cevabına.

 

3- Ev kadını olarak geçen süreler, ev kadınlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesini nedir? Nasıl hesaplanır?Nasıl belgelendirilir.

-Türkiye’de yeminli tercüme bürolarınca veya yurtdışında bulunan Türk temsilciliklerince akredite edilmiş tercümanlarca yapılmış ve ilgili temsilcilikçe onaylanmış tercümesinden,
-Çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlik veya ataşeliğinin bulunduğu Türk temsilciliklerince ikamet belgesine istinaden düzenlenecek belgeden,
-Yukarıdaki belirtilen şekillerde ikamet belgesi temin edilemiyorsa yurtdışına çıkış ve yurda giriş tarihlerinin, fotoğraf ve künye bilgilerinin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopisi yada emniyet müdürlüklerinden alacakları yurda giriş-çıkış çizelgesinden biri ile belgelendirilmelidir.
Borçlanma için yazılı istekte bulunan ancak, ibraz ettikleri belgeleri borçlanma işleminin yapılması için yeterli görülmeyenlerin istekleri reddedilmeyecek, belgelerini tamamlamaları kendilerinden talep edilecektir.
Gerektiğinde belgelendirmek için ülkemizin sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış olduğu ülke mercileri aracılığıyla idari yardımda bulunulabilir. Bu amaçla, il müdürlüklerimizce belgeleri yetersiz ya da eksik görülenlerin yurtdışında geçen çalışmalarının bu ülkelerle yapılacak olan yazışma ile Genel Müdürlüğümüzce (Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı) tespiti talep edilebilir.

 

Yazı dizimiz devam edecek, okumak için bir sonraki günde sitemize gelin. Aklınızda hiç bir sorun kalmayacak. Gurbetçi vatandaşlarımız gönüllerini ferah tutsunlar. Bu arada Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz. Facebook sayfanızda yazımızı paylaşıp diğer gurbetçi vatandaşlarımıza yardım edebilirsiniz.

 

Yazı dizimizin önceki bölümünü okumak istiyorsanız. Buraya Tıklayın.

 

Yazılarımızın devamı geliyor.Aşağıdaki konular ilginizi çekiyorsa girin okuyun.

1- Yurtdışı emeklilik konusunda önemli hususlar konusu ilgini çekiyorsa. Buyrun Girin.

2-Yabancı emeklilik konusu ilginizi çekiyorsa. Buyrun Girin.

3-Yurtdışı emeklilik borçlanması hesaplama nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız. Buyrun Girin.

Gurbetçiye Emeklilik Hakkı

Yurtdışı Borçlanma İle Emeklilik Hakkı

Yurtdışı Borçlanma Şartları Nelerdir

Gurbetçinin Emeklilik Şartları

Yurtdışı Emeklilik SSK

Yurtdışı hizmet borçlanma dilekçesi indirme

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*