Türkiye’de gurbetçinin emekli olma hakkını şartları nelerdir ve bu hakkın nasıl kazanacağınızdan bahsedeceğim. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın borçlanarak emekli olma ile ilgili en çok merak ettiği konulardan bir tanesi bu konudur.

Gurbetçiye Emeklilik Hakkı 2017

Arkadaşlar bugün size Türkiye’de gurbetçinin emekli olma hakkını şartları nelerdir ve bu hakkın nasıl kazanacağınızdan bahsedeceğim. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın borçlanarak emekli olma ile ilgili en çok merak ettiği konulardan bir tanesi bu konudur. Bu konu ile ilgili araştırdığım kadarıyla ayrıntılı bir çalışma yok. Ve Gurbetçi vatandaşlarımız emekli olabileceklerini bilmiyorlar bile. Bu durumu güzelce tane tane anlatıp aklınızda sorun kalmamasını sağlayacağım. Bu bir yazı dizisi olacak yurt dışında çalışan arkadaşlarımızın bu yazı dizisini takip etmesi gerekmektedir. Yurtdışı borçlanma şartlarından bahsedeceğiz. Eğer bir sorun olursa bana mail yolu ile ulaşabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda yorum atıp talep eden gurbetçilerimize Telefon numaramı da vereceğim o iletişim kanalı ile de ulaşabileceksiniz. Borçlanarak emekli olma ile ilgili tüm ayrıntılı makaleleri size kolaylık olsun diye her makale altındaki link vereceğim. Sizde linke tıklayarak istediğiniz sorulara cevap arayabilirsiniz. Eğer makale olarak okumak istemiyorum ben dinlemek istiyorum derseniz Youtube girip emeklilik bülteni diye arattırdığınız da kanalımıza abone olup oradan da yorum yapıp facebook sayfanızda paylaşabilirsiniz.Buda bize katkınız olmuş olur. Sizin durumunuzda olan facebook arkadaşlarınız veya yakınlarınız varsa onlarda bu yazıdan ve videodan faydalanmış olur.

 

Yazacağımız yazı dizisi aşağıda ki sorulara cevap arayacaktır.

1- Yurtdışı Borçlanma İşlemlerinin Şartları Nelerdir?

2- Yurtdışı hizmet borçlanmasına ilk adım

3- Yurtdışı Borçlanma başvurusu yaparken Yurtdışı Borçlanma Talep dilekçesi ile birlikte sizden hangi belgeler istenir?

3.1-Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri nelerdir?

3.2-Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri nelerdir?

3.3- Ev kadını olarak geçen süreler, ev kadınlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgeleri nelerdir?

4- Yurtdışı borçlanma işlemlerinde nereye başvurulur?

5- Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Sonucu Tahakkuk Ettirilen Miktar Ne Kadar Süre İçerisinde Ödenmelidir?

6- Borçlanılan Sürelerin Değerlendirilmesi Nasıl Olacaktır?

7- Borçlanma işlemlerinden vazgeçmek için ne yapmak gerekir?

 

Evet ilk yazımız olan Gurbetçinin Yurtdışı Borçlanma İşlemlerinin Şartlarından başlayalım.

Bulunduğunuz ülke ile bizim ülkemiz yani TÜRKİYE ile emeklilik ile ilgili iki ülke arasında anlaşma olmasa dahi,  Türk vatandaşı iseniz ve/veya Türk vatandaşısınız ayrıca yurt dışına çıkma izni alıpta Türk vatandaşlığını kaybetseniz bile, başka ülkede çalıştığınız süreleri ve/veya ev kadınlığı sürelerini Sosyal Güvenlik Kanunlarına (SSK) göre emeklilik, yaşlılık ve ölüm hallerinde Ülkemizde geçmişte çalışıyormuş gibi gösterip borçlanıp emekli olabilirsiniz.

 

Hangi kapsamdaki süreler ile borçlanıp emekli olabilirsiniz.?

1-Yurtdışında çalıştığınız yerdeki sigortalı olduğunuz süreler bu kapsama giriyor.

2-Yurtdışında işsiz kaldığınız süreler, iki iş yeri çalışma süresinin arasındaysa yani birinci işe girdiniz 01.01.2016’da işten ayrıldınız ve 2 ay işsiz kaldınız. 01.03.2016’da tekrar iş buldunuz ve tekrar sigortalı olarak çalışmaya başladınız. Bu sürelerde de çalışmış sayılacaksınız. Ancak burası çok önemli sizin bu süreyi 12 ay olarak bilmeniz gerekiyor. Çünkü bir yıla kadar mühleti var. Bu mühlet toplamda 12 ay olarak değil. İş bulma sürelerinizin bir yılı geçmemesi gerekiyor. Daha da açıklayıcı olmak gerekirse, bir işten ayrılırsanız diğer işi bulma süreniz bir yılı geçmesin.

3-Ev kadını olarak geçen sürelerde bu kapsama giriyor. Burada devletimiz gurbetçi hanımlara pozitif ayrım yapıyor. Yani onlar bir işte çalışmasalar dahi ev hanımı oldukları yetiyor. Gurbetçi bayanların yapacağı şey sadece o süre zarfında, yurtdışında olduklarını ispatlamak.

 

Gurbetçi olarak Yurtdışı hizmet borçlanmasından yararlanmak için hani şartlara haiz olmak gerekiyor?

1-Borçlanmak için SGK’ya başvurmak istediği zamanlarda Türk Vatandaşı olmalı

2-Borçlanma başvuru tarihinde Türk Vatandaşı olmalı

3-Ev kadınlığında geçen süreleri belgelendirmeli

Bu üç şartın geçerliliği için Yazılı olarak SGK’ya bildirmelisiniz. Yazılı olarak başvurmazsanız emekli olamazsınız.

Ayrıca bu kısım çok önemli, iki ülke vatandaşlık (Türk vatandaşlığı ve diğer vatandaşlık) hakkınız varsa, yukarıdaki şartlardan yararlanabilirsiniz. Yani sizde bu hakkı gönül rahatlı ile kullanabilirsiniz.

Yazılarımızın devamı geliyor.Aşağıdaki konular ilginizi çekiyorsa girin okuyun.

1- Yurtdışı emeklilik konusunda önemli hususlar konusu ilgini çekiyorsa. Buyrun Girin.

2-Yabancı emeklilik konusu ilginizi çekiyorsa. Buyrun Girin.

3-Yurtdışı emeklilik borçlanması hesaplama nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız. Buyrun Girin.

 

Gurbetçiye Emeklilik Hakkı

Yurtdışı Borçlanma İle Emeklilik Hakkı

Yurtdışı Borçlanma Şartları Nelerdir

Gurbetçinin Emeklilik Şartları

Yurtdışı Emeklilik SSK

 

 

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*