Halihazırda Bireysel Emekliliği Olanlar Ne Yapacak

Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi resmi gazetede yayınlandı ve 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek.45 yaşın altında olan tüm çalışanlar zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilecekler.Çalışanların bireysel emeklilik sistemine katılım sorumluluğu işverenine ait olacak.İşveren ve çalışan birlikte bir emeklilik sözleşmesi imzalayacaklar ve uygun bulunan sigorta şirketine belirlenen oranlarda bir bireysel emeklilik sigortası yaptıracaklar.

Ancak bu zorunlu bireysel emeklilik sisteminde kalıp kalmamak çalışanın insiyatifinde olacak.Çalışan eğer isterse 2 ay içerisinde sistemden çıkış için başvuruda bulunabilecek ve yatmış olan primleri varsa getirisi ile birlikte geri alabilecek.

Buraya kadar her şey normal ancak Halihazırda Bireysel Emekliliği Olanlar Ne Yapacak diye bir sorun ortaya çıkıyor.

Tüm çalışanlarını zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine girişini öngören  Kanun, TBMM’de kabul edildi ve şuan Cumhurbaşkanlığında onay için bekliyor.

 

TBMM’den geçen Kanunda, hali hazırda bir bireysel emeklilik sistemine üye olanların, zorunlu BES’e katılmasını istisna tutan bir hüküm bulunmamaktadır.

Kanunun birinci fıkrasında, Bakanlar Kurulunun “uygulama esaslarını belirlemeye yetkili” olduğu belirtilmiştir.

Bu bağlamda, Bakanlar Kurulu eğer yeni bir düzenleme yapmaz ise hali hazırda BES’i olanlar da, zorunlu BES’e katılmak durumundadır. Bu halde, bu çalışanların iki adet BES’i olacaktır. Ancak bu kişiler dilerse 2 ayın içinde zorunlu sigortalarını  sonlandırabilecektir. Ancak Devletin zorunlu BES sisteminden çıkanlar Devletin bu hesaba vereceği 1000 liralık devlet katkısını alamayacaktır.Bu haliyle büyük bir kargaşaya sebep olacak gibi görünen zorunlu bireysel emeklilik sistemi büyük ihtimal sonradan yapılacak olan düzenlemelerle tek bir BES’e düşürülecek ve sistem bu şekilde işlemeye devam edecektir.Ancak dediğimiz gibi şu anda Halihazırda Bireysel Emekliliği Olanlar bir tane daha BES yaptırmak zorunda kalacaklar.

 

115 Comments Posted

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*