Hangi BES ”Bireysel Emeklilik” Şirketi En İyisi dir ?

HANGİ BES ”BİREYSEL EMEKLİLİK” ŞİRKETİ EN İYİSİ DİR ?

Bireysel Emeklilik daha önceleri sadece gönüllü katılımcıları ilgilendirirken 2016 yılında çıkartılan bir yasayla 45 yaş altı Sgk’lı tüm çalışanları da ilgilendiren bir konu oldu. 2017 yılının 1 Ocak tarihinden itibaren tüm 45 yaş altı tüm çalışanlar Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemine girecekler.

Bu ön bilgiyi verdikten sonra Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM)’nin verilerine göre Türkiye’de ki en iyi   Bireysel Emeklilik Şirketlerini yazalım.

1- GARANTİ EMEKLİLİK

Şirket 1992 yılında kurulmuştur, 2002 yılında emeklilik şirketine dönüşme iznini alarak, sürdürmüş olduğu hayat sigortacılığı faaliyetlerine ek olarak bireysel emeklilik faaliyetlerini de ekledi.

Üyesi olduğu Doğuş Grubu ve ana hissedarları Garanti Bankası ile yarattıkları olumlu iş birliğinin de gücüyle çok kısa  bir sürede sektörün öncü şirketlerinden biri olmuştur.

Avrupa’nın en güçlü sigorta şirketlerinden biri olan  Achmea ile 2007 yılında yaptıkları ortaklık anlaşmasıyla birlikte şirketin  Avrupa uygulamada olduğu  ürün çeşitliliğini ülkemizde de sunmaya başlamışlardır.

Banka sigortacılığını en etkin bir biçimde kullanan şirket olarak; 15 Bölge Müdürlüğü  ve 1.000’e yakın Garanti Bankası şubesinde, müşterilerine en hızlı ve yaygın şekilde hizmet vermektedir.

Müşteri memnuniyetini yapmış oldukları tüm faaliyetlerinin merkezine koyan bir kurum olarak; sundukları ürünlerle müşterilerine finansal getiri sağlamanın yanı sıra, sundukları hizmetlerle onların bugünlerinde de yanlarında oluyor, mutlu bir hayata sahip olmaları konusunda onlara yol gösterip, değer katıyorlar.

2- ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK

Anadolu Hayat Sigorta A.Ş., Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi tarafından yürütülmekte olan hayat sigortacılığı faaliyetlerini devralarak Türkiye’nin ilk hayat sigorta şirketi olarak kuruldu.

2002 yılında Bireysel Emeklilik Yatırım ve Tasarruf Sistemi Kanunu”nun yayımlanmasının ardından, bu alanda da faaliyet gösterebilmek amacıyla Bireysel Emeklilik Şirketine dönüşüm için başvuruda bulundu. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nca dönüşüm izninin verilmesinin ardından ruhsat aldı ve
Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. unvanıyla faaliyete başladı.
27 Ekim 2003 tarihinde ilk bireysel emeklilik sözleşmesini düzenledi. 2009 yılında Şirket Bireysel emeklilik sisteminde 400 bin katılımcı sayısına ulaşan ilk emeklilik şirketi olmuştur. 2014 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 7 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşan ilk bireysel emeklilik şirketi oldu.

Capital dergisinin düzenlediği “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2014” araştırmasında “En Beğenilen Bireysel Emeklilik Şirketi” olmuştur.

3- AVİVASA

Türkiye’nin en önde gelen bireysel emeklilik şirketlerinden olan AvivaSA Emeklilik ve Hayat, 31 Ekim 2007 tarihinde kuruldu. Türkiye’nin en güçlü gruplarından Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. ile üç yüz yılı aşan köklü bir geçmişe sahip İngiliz sigorta devi Aviva plc.’nin eşit ortaklık ilkesiyle kurulan AvivaSA’nın hisselerinin yüzde 20’lik bölümü ise “AVISA” koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Toplam 18 şirketin faaliyet gösterdiği sektörde AvivaSA; yüzde 19,3 pazar payı, devlet katkısı dahil yaklaşık 11,3 milyar TL’yi aşkın fon büyüklüğü ve 860 bin kişiyi aşkın katılımcı sayısıyla bireysel emeklilik fon büyüklüğü bazında lider konumdadır.

Bu yazımızda Hangi BES ”Bireysel Emeklilik” Şirketi En İyisi dir ? sorusunun cevabını kısa bir şekilde vermeye çalıştık. Bireysel emeklilik hakkında yazmış olduğumuz http://www.emeklilikbulteni.com/bireysel-emeklilik-nedir/ bireysel emeklilik nedir adlı makalemizi okuyabilirsiniz

 

 

279 Comments Posted

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*