Krediyle Emekli Olabilmek İçin Son Tarih 31 Ekim

emeklilik-kredisi

KREDİYLE EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN SON TARİH 31 EKİM

Krediyle Emekli Olabilmek İçin Son Tarih 31 Ekim bu tarihi kaçıranlar verilmiş olan haktan faydalanma şansını yitirecekler.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında geçtiğimiz günlerde yüz binlerce sosyal güvenlik prim borçlusunu emekli edebilecek ‘Krediyle Emeklilik Protokolü’nü imzaladı. Prim Borcu olan vatandaşlara emeklilik imkanı getiren düzenlemeden yararlanmak için son tarih 31 Ekim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yenişafak’tan Büşra Soyal’ın hazırladığı habere göre bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), borçlarını ödeyerek emekli olabilecek 4B (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılara yönelik bankalar ile görüşmeler yaptı ve neticesinde Ziraat Bankası ile anlaşıldı.

Konuyla ilgili detayları açıklayan İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Sadettin Orhan “Yaş ve prim günü itibariyle emekliliğe hak kazanmışsınız ancak SGK’ya birikmiş prim borcunuz sebebiyle emekli olamıyorsunuz. Ya da hizmet borçlanması (askerlik, doğum,yurt dışı vb) yapmanız halinde emekli olabileceksiniz fakat elinizde borçlanma bedelini ödeyecek toplu paranız yok. İşte bu noktada krediyle emeklilik uygulaması devreye giriyor” dedi.

Kuruma yapılacak toplu ödemeyi vatandaş yerine bankanın yaptığını belirten Orhan “Bağlanan emekli aylığınızdan kredi borcunuz ödeniyor. Uygulama özellikle Bağ-Kur (4/b) prim borçluları için kolaylık sağlıyor” diye konuştu.

KREDİLİ EMEKLİLİK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Önceki yıllarda da birkaç defa uygulanan krediyle emeklilik yöntemi, son olarak SGK ile Ziraat Bankası arasında 5 Eylül 2016 tarihinde imzalanan protokolle yürürlüğe girdi. Orhan krediyle emeklilik sürecini anlattı:

“Öncelikle ilinizde bulunan SGK müdürlüğüne başvurarak, krediyle emeklilik uygulamasından yararlanmak istediğinizi beyan ediyorsunuz. SGK müdürlüğü dosyanızı inceliyor, borcunuzu ödemeniz veya hizmet borçlanması yapmanız halinde emekliliğe hak kazanıp kazanmadığınızı tespit ediyor. Borcunuzu ödemeniz veya borçlanma yapmanız halinde emekli olabiliyorsanız, SGK müdürlüğü size ‘Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek’ yazısı veriyor. Bu yazıyla en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kredi başvurunuzu yapıyorsunuz. Ziraat Bankası, sizin borcunuzu SGK’ya ödüyor. SGK size emekli maaşınızı bağlıyor ve kredi taksitleri emekli maaşınızdan aylık olarak kesilmeye başlıyor. Böylece hem SGK’ya borcunuzu ödemiş oluyorsunuz, hem emekli aylığı ve sağlık sigortanıza kavuşmuş oluyorsunuz.”

KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Krediyle emeklilik uygulamasından; şirket ortakları, esnaf ve sanatkarlar, köy ve mahalle muhtarları, çiftçiler, hizmet borçlanmasıyla emekli olabilecek tüm sigortalılar yararlanabiliyor.

SON BAŞVURU TARİHİ 31 EKİM 2016

Söz konusu uygulamada en önemli şartın prim borcunu ödediğinde veya hizmet borçlanması yaptığında emeklilik şartlarının (yaş, prim günü) sağlanması olduğunu belirten Orhan, “Yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren uygulamadan yararlanabilmek için son başvuru tarihi 31 Ekim 2016’dır. Bu arada SGK’nın, finans kurumlarıyla da benzer bir protokol yapması uygulamadan yararlanacak kişi sayısını daha da artırabilecektir.” ifadelerini kullandı.

3 Comments Posted

  1. Bu olay neden 4a’lılara da çıkmıyor? Çok uzun zamandır bekliyoruz, yeter artık. Ben bimerden konuyla ilgili istek gönderdim. Siz de gönderirseniz belki bir kamuoyu oluşturabiliriz.

    Bimere gönderdiğim yazı (Siz de aynısını gönderebilirsiniz):
    Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle, yeniden yapılandırma kapsamındaki 4B’li (BAĞ-KUR) vatandaşlara, borçlarını ödeyip emekli olabilme imkanı sağlandı.
    Ben de gerekli borçlanmaları yapıp ödemem durumunda emekli olabiliyorum, ama 4A’lıyım. Borçları toptan ödeyecek param mevcut değil. Çoktandır bu yasanın 4A’lılar için de çıkmasını bekliyordum ama bir türlü çıkmadı. Ben de bir 4A’lı olarak bu yasadan yararlanmak istiyorum. 4A’lının farkı nedir de böyle bir olaydan mahrum bırakılmaktadır?

  2. Ben krediyle emekli olabilmek için son tarih 31’e kadar başvurumu yapacağım. Birikmiş prim borçlarım vardı fakat ödeyemiyordum inşallah bu sayede emekli olabileceğim. Yine bankaların eline düşüyoruz fakat emekli olamamaktan iyidir. Krediyle emeklilik şu an bizim için bulunmaz bir nimet diye düşünüyorum.

  3. Krediyle emekli olabilmek için son tarih 31 ekim evet ancak kimler bu krediyi kullanabilecek? Sadece bağkur’lulara uygulanan bir istisna bence bu kapsamda ssk’dan emekli olacaklar da bu kapsama alınmalı. Krediyle emeklilik konusu biraz daha kapsamlı hale gelirse daha faydalı bir durum oluşacağı kanaatindeyim. Krediyle emekli olabilmek için 4A’lılar da bir haber bekliyor. İyi günler dilerim.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*