Memur Maaş Zamları 2017

memur-maas-zamlari-2017

MEMUR MAAŞ ZAMLARI 2017

2017 yılında memurlar ne kadar zam alacak? Memur zamları 2017 yılında ne kadar olacak? 2017 Ocak memur zamları.

08 Ekim 2016 cumartesi tarihi itibariyle memur zam oranları ortaya çıktı. Yani  2017 yılında memurlar ne kadar zam alacak?  sorusunun cevabı ortaya çıktı.Milyonlarca memuru ilgilendiren ve merakla bekledikleri 2017 Ocak ayı memur zamlarıyla ilgili detaylar yazımızda. İşte 2017 yılı memur zam oranları.

MEMUR EMEKLİLERİNE ENFLASYON FARKI ZAMMI

Son altı aylık enflasyon rakamı açıklandı ve bu haber sonunda memur emeklilerine üzücü bir haber geldi. Açıklanan son altı aylık enflasyon rakamı 4.65 bu durumda yani açıklanan enflasyon yüzde 5’i geçmediği için memur emeklileri 2017 yılında maaşlarına enflasyon farkı zammı alamayacaklar.Memur emeklilerinin alacağı zamlar ile ilgili detaylar aşağıda belirtilmiştir.

MEMUR MAAŞ ZAMLARI 2017 OCAK AYINDA ÖDENECEK

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR ?

Milyonlarca memurun Ocak ayında alacakları maaşları belli oldu. yapılan yüzde 3’lük toplu sözleşme zammıyla bütün memur maaşları 79 TL ile 285 TL arasında bir artış gösterecek. Bu durumda en düşük memur maaşı 2 bin 757 TL’ye, müsteşar maaşı ise 9 bin 783 liraya çıkacak. Ayrıca memurlara ek olarak enflasyon zammı verilmesi de gündemde

EN DÜŞÜK ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR ?

8/1 kademesinden maaş alan bir öğretmenin 3 bin 7 TL olan maaşı 91 TL artışla 3 bin 98 TL olacak.

POLİS MEMURU NE KADAR MAAŞ ALIR ?

8. derecenin 1. kademesinden maaşını alan bir polis memurunun şu an  3 bin 818 TL olan maaşı uygulanan yeni memur zammı ile 114 TL’lik bir artış göstermekte ve  3 bin 932 TL’ye çıkmaktadır.

DOKTOR MAAŞ ZAMLARI NE KADAR ?

7. derecenin 1. kademesinde olan bir doktor şu anda 4 bin 225 lira  maaş almakta,2017 memur zamları doktor maaşlarında  127 liralık bir  artışla 4 bin 352 liraya yükseliyor. Şu anda 2 bin 916 lira maaş alan bir hemşire ise 89 TL’lik bir  artışla 3 bin 5 TL ücret alacak.

2017 MEMUR ZAMMI ENFLASYON FARKI

Memurların alacakları 2017 memur zamlarına enflasyon farkı eklenip eklenmeyeceği, 3 Ocak  2017 tarihinde  Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklayacağı enflasyon verileriyle ortaya çıkacak.

MEMURLAR 2017’DE KAÇ GÜN RESMİ TATİL YAPACAK ?

2017 yılında  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın cumartesi gününe, yılbaşı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ise pazar gününe denk gelmesi  çalışanların moralini bozdu.

2017 yılında yalnızca 1 Mayıs İşçi Bayramı, Pazartesi gününe yani mesai gününe denk geldiği iin  resmi tatil yapılabilecek.

Diğer yandan ramazan ve kurban  bayramlarının  da bu sene hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle  devlet tarafından bayramlarda verilen 9 günlük uzun tatilin   verilmesi oldukça zor görünüyor. 2016 yılında her iki bayramda 9 gün+ 9 gün  toplam 18 gün resmi izin yapan çalışanlar bu sene aynı şekilde uzun tatil yapma fırsatı bulamayabilir. 2017 Ramazan Bayramı 25 Haziran Pazar günü başlayıp, 27 Haziran Salı günü sona bitecek.

2017 yılında dört günlük Kurban Bayramı’nın ise ikinci ve üçüncü günleri hafta sonuna denk geliyor. 1 Eylül Cuma günü başlayan Kurban Bayramı 4 Eylül Pazartesi günü bitmiş olacak.

MEMURLAR  ABİLERİYLE DEĞİL AMİRLERİNİN SİCİLİYLE YÜKSELECEK

Devlete sızan FETÖ’cüler devlet memurluğundan atılırken, FETÖ’cü ‘abiler’ vasıtasıyla memurların görevlerinde yükselme ve yer değiştirme kararlarının verilmesi dönemi de yeni uygulamaya konulan not sistemi ile bitti. Memurların  terfi alması ve çalıştığı yerlerin değiştirilmesi artık amirlerinin, birlikte çalıştığı çalışma arkadaşlarının ve o memurdan hizmet alan vatandaşların verdiği puanlar ile yapılacak.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi 10 binlerce kişi memuriyetten  ihraç edilirken, görevde kalan memurların terfi ve yer değiştirmelerinde uygulanan abi kriteri yerine A, B, C ve D notlarından oluşan yeni puanlama sistemi uygulamaya sokuluyor. Star’ın yayınladığı  ‘Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı’nda uygulamaya sokulması düşünülen yeni sisteme  göre, şu an kamuda çalışan 3.1 milyon kadrolu ve sözleşmeli memurlar, ‘yönetici’ ve ‘diğer personel’ olarak ikiye ayrılacak.

KİMLER İKİ YIL ERKEN EMEKLİ OLABİLİR ?

Kişilerin  ne zaman emekli olacağının temel kriteri  ilk kez hangi tarihte sigorta başlangıcının yapıldığıdır. İlk kez SSK’lı olunan tarih memur olarak emekli olacak kişiler için herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Öte yandan önce SSK’lı sonra devlet memuru olan bir kişi SSK’lı olarak emekli olmayı tercih ederse daha erken emekli olabilir.Yani emekli sandığına bağlı olarak çalışan bir memur ssk’lı olarak emekli olmayı kabul ederse 2 yıl erken emekli olabiliyor.

YÜKSEK MAAŞ İÇİN DİKKAT!

İlk defa 1 Ekim 2008 öncesinde memuriyet hayatına  başlayan kişiler diğer statülerde geçen prim ödeme sürelerini ne kadar erken birleştirirlerse o kadar menfaatlerine . Çünkü birleştirilen bu süreler emekliliğe esas aylıkların tespit edilmesinde değerlendirilmektedir. Bu işlemin emeklilik aşamasında yapılması halinde kamu idarelerinde eski ve yeni emeklilik keseneğine esas aylık intibaklar arasında farkı hesaplayacak program veya geriye dönük olarak memur maaş gösterge ve katsayı tablolarının bulunmaması nedeniyle farklar hesaplanmamakta ve ortaya çıkan bu durum memurların emekli olduklarında daha düşük derece ve kademeden emekli aylığı almasına sebep olmaktadır.

BİR ÖRNEKLE AÇIKLAYALIM :

Örnek olarak 1 Ocak 1976 tarihinde doğmuş olan bir kadın sigortalı, 1 Ocak 1996 tarihinde ilk kez SSK’lı olarak sigortalı olmuş, SSK’ya bağlı olarak 2 yıl çalıştıktan sonra devlet memuru olmaya hak kazanmış ve 1 Ocak 1998’de memuriyet hayatına  başlamışsa SSK’lı olarak 2 yıl daha erken emekli olma şansına sahiptir. SSK girişinden dolayı 5.900 prim günü, 20 yıl sigortalılık ve 53 yaş şartları ile emekli olabilecek kadın sigortalı, emekli sandığından 20 yıl sigortalılık ve 55 yaş şartlarıyla emekli olabilecektir. Bu durumda  emekliliğine 3,5 yıl kala SSK’lı olarak çalışmaya dönerse daha erken emekli olma imkanına kavuşabilir.

ERKEN EMEKLİLİK ARTILARI EKSİLERİ

Yukarıda verdiğimiz örnekte 2 yıl daha erken emekli olabilecek kadın sigortalının SSK’lı olarak emekli olabilmesi için emeklilikten önce ki son 1.261 gün SSK’lı olarak çalışması gerekmektedir. Dolayısıyla hesabını yapıp SSK’lı olarak emekli olmasına 1.261 gün kala memuriyetten istifa edip SSK’lı olarak çalışmaya başlayacak bir kişi SSK’lı olarak emekli olabilmektedir. Diğer yandan alacağı emekli aylıkları arasında farklılık söz konusu olacaktır. Emekli Sandığı statüsünden emekli olanların aldıkları emekli maaşları   SSK’lıların aldığı emekli maaşına göre daha yüksektir.

KADINLARIN YETİM AYLIĞI DA DEVAM EDER

Öte yandan emekli olacak kişinin  ölüm aylığı alma hakkı varsa emekli olacağı  statü daha da önemli hale gelebilmektedir. Örnek verecek olursak anne ya da babası emekli sandığı mensubu olan bir kadın sigortalı, anne ya da babasından yetim aylığı alamaz. Diğer yandan bu kadın  SSK’lı olarak emekli olursa ve evli değilse hem erken emekli olur, hem de yetim aylığı alabilir.

2017 YILINDA MEMURLAR KAÇ GÜN RESMİ TATİL YAPACAK

1 MAYIS 2017’YE KADAR RESMİ TATİL YOK

2017 yılından ilk olarak yalnızca 1 Mayıs İşçi Bayramı, Pazartesi gününe denk geldiği için resmi tatil yapılabilecek.

 

Emeklilik hesaplama ve emeklilik sorgulama işlemleri için http://www.emeklilikbulteni.com/emeklilik-hesaplama-4/ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
Memur Maaş Zamları 2017
Memur Maaş Zamları 2017

2 Comments Posted

  1. 2017 yılında Memurlara zam verilsin ancak bu arada emekli zamları konusunda da adil olunmasını bekliyoruz. Özellikle asgari ücret zammı 2017 yılında olmayacak gibi söylentiler var bunun doğru olmamasını temenni ediyorum. Memur maaşları zaten iyi memlekette olan yine asgari ücretlilere ve emeklilere oluyor.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*