vefaat eden sigortalının mirasçıları

Ölen Sigortalının Hak Sahipleri

Eğer sigortalı bir kişi vefat ederse, ölüm aylığını almaya hak kazan kimler olacaktır? Ölüm aylığını almaya hak kazananlar, bazı koşullara sahip olan anne, baba, eş ve çocuk olabilmektedir.

 

Peki, koşullar nelerdir, detayları aşağıdaki yazımızda paylaşıyoruz.

Kimler Ölen Sigortalının Hak Sahipleridir?

  1. Ölen sigortalının anne babası çalışmıyor veya herhangi bir geliri yok ise alabilir.
  2. Herhangi bir çalışma hayatı veya çalışma hayatından geliri olmayan evlatları alabilir. Fakat kız ve erkek evlatlarının koşulları birbirinden farklılık göstermektedir.
  3. Erkek evlatları eğer okumuyorsa 18 yaşına kadar, lise eğitimi görmesi halinde 20 yaşına kadar, üniversite eğitimi görmesi halinde ise 25 yaşını doldurmayana kadar alabilir.
  4. Çalışma hayatı olmayan, herhangi bir yerden gelir almayan, evli olamayan veya herhangi bir şekilde boşanmış ya da dul olan kız evlatları alabilir.
  5. Kadın ya da erkek olmak üzere, cinsiyetine bakılmadan dul eşe, ölen sigortalı eşinden dolayı, ölüm aylığı hakkını alabilir.
  6. Sigortalının ölümünden sonra, dünyaya gelen evlatları da alabilir.
  7. Mirası reddetmek, ölen sigortalının hak sahibi olmasını engellemez.

Anne, baba, eş, kız ve erkek evlatların yani tüm hak sahibi olabileceklerin aylık miktarları aynı değildir. Farklılık göstermektedir. Şimdi, kim ne kadar alabilir, sırayla inceleyelim.

Aylık Alabilecek Olan Dul Eş

Sigortalı eşi ölen, bir sigortalı işte çalışan dul eş aylığın yarısını alır. Sigortalı işte çalışmıyor, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan herhangi bir emekli maaşı yok ise ve çocukları da yok veya hak sahibi değil ise aylığın yüzde 75’ini alır. Eğer evlatları, ölen sigortalının hak sahibi olma koşullarını yitirirse, dul eş aylığın 75%’ini alır.

Aylık Alabilecek Hak Sahibi Evlatlar

Ölen sigortalının hak sahibi evlatları eğer koşulları sağlıyor ise aylığın çeyreğini, yüzde 25’ini alır. Koşulları sağladığı müddetçe alabilir.

Ölen Sigortalı Hak Sahibi Anne Baba ise

Ölen sigortalının aylığı, eş ve evlatlara dağıtıldıktan sonraki kalan miktar, anne babaya eşit olarak paylaştırılır. Maksimum yüzde 25 olabilecek olan pay, her ikisi arasından eşit dağılır.

 

 

 

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*