SSK Özürlü Emeklilik Şartları

SSK Özürlülerin Emeklilik Şartları

Yüzde 40’dan fazla özürlü raporuna sahip özürlüler erken emekli olabilirler

 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun ana hükümleri 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu Kanun ve bu Kanun’un ortadan kaldırdığı 506 sayılı Sosyal  Sigortalar Kanunu gereğince özürlüler gerek çalışarak ve gerekse isteğe bağlı prim ödeyerek emekli olabilecekler.

A-Yeni Kanunla gelen özürlü emekliliği 5510 sayılı Kanun’un 28 inci maddesi 1 Ekim 2008 gününde yürürlüğe girdi bu Kanun’un getirdiği özürlü emekliliği hükümleri, 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa işe girecek olanlar için geçerli olacaktır.

Yapılan düzenlemeye göre;

1-Sigortalı olarak ilk defa işe başladığı tarihten önce yüzde 60 ve daha fazla oranda hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayanlara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartıyla yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

2-Yetkili olan sağlık kurullarınca yönetmeliğe uygun olarak düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucunda, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) Yüzde 50 ilâ yüzde 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

b) Yüzde 40 ilâ yüzde 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

primi bildirilmiş olanlar herhangi bir yaş şartına bağlı olmadan özürlü sıfatıyla erken emekli olabilecekler ancak  yukarıda sayılan şartlar 01.01.2015 tarihinden sonra işe girenler için geçerli olup, Kanun’un ek ve geçici maddeleriyle kademeli hale getirilmiştir. Getirilen bu kademeye göre düzenlenmiş tabloyu aşağıda inceleyebilirsiniz.

SSK-ozurlu-Emeklilik-sartlari

 

B- 01.10.2008 tarihinden önce işe girmiş eski SSK’lılarda geçiş süreci

Kanun’da yer alan geçici 10 uncu maddesine göre;

1-01.10.2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanlardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 53 üncü maddesine göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede (2/3 oranında) hastalık veya özürü bulunan ve bu sebeple malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları kaç olursa olsun en az onbeş yıldan beri sigortalı olmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları ile yaşlılık aylığından faydalanırlar.Özürlü Emeklilik şartları.

 

2-01.10.2008 gününden önce sigortalı olup sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar hakkında ise , 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre sigorta başlangıç tarihlerine ve sakatlık oranlarına göre aşağıdaki tabloda gösterilen şartlarla emekli edilirler. Bunlardan 18 yaşından önce işe girmiş olanlar varsa işe giriş tarihleri değil, 18 yaşını girdikleri tarih dikkate alınmalıdır.

SSK-ozurlulerin-Emeklilik-sartlari nelerdir

Memur Özürlü Emeklilik Şartları

01.10.2008 gününden önce işe başlamış eski Memurlarda geçiş süreci nasıl olmaktadır

Geçerli Kanun’un geçici 4 üncü maddesi ile;

1-5434 sayılı Kanun gereğince kanuni tabiriyle sakat kadrosu ile işe başlayan memurlar ile sakat kadrosunda olmamasına rağmen memur olmadan önce yüzde 40 ve daha fazla oranlı raporu olanlar 15 yıllık yani 5400 günlük süreyle emekli olmaya hak kazanmaktadırlar ve bu hakları devam etmektedir. 

2-Doğuştan özürlü olup da ellerinde özürlü raporu olmayanlar

5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (01.10.2008 gününden) daha önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuata göre alınmış ve en az yüzde 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporuna sahip olanlar ile en az yüzde 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyebilerden aylık talep tarihinde memur (kamu görevlisi) olanlar; en az 5400 gün (15 tam yıl) uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması şartıyla, istekleri halinde emekli olabileceklerdir. 

3-Sonradan özürlü olanlar

Sigortalılıkları başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu belgelenen sigortalılar, en az 5760,

b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu belgelenen sigortalılar, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması şartıyla istekleri halinde emekli olacaklardır. 


 

Bağkur Özürlü Emeklilik Şartları

D-Bağ-Kur’lu özürlüler de erken emeklilik hakkından faydalanabiliyor

Bağ-Kur (4/B) sigortalılarından özürlü-engelli olduğu için SSK’lılar gibi erken emekli olamıyordu.Ancak yeni çıkartılan  5510 sayılı Kanun ile ilk defa erken emeklilik hakkına sahip olmalarının önü açılmış oldu. Söz konusu uygulamaya göre, ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce malûl (yüzde 60 ve fazlası) olduğu için malullük aylığı bağlanmayanlar,  çalışma gücü kaybı yüzde 40 ila yüzde 59 arasında olanlar 1 Ekim 2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunmaları durumunda aşağıdaki şartlarda 4/b sigortalılığı kapsamına konulan özürlü emekliliğinden aşağıdaki tablodaki şartlarla yararlanabilecekler.

Bağ-Kur’lular Çalışma Gücünde Kayıp Oranı
%60 ve daha çok olanlar%50 – %59 arası olanlar%40-%49 arası olanlar
15 yıl, 3 bin 960 gün16 yıl, 4 bin 320 gün18 yıl, 4 bin 680 gün

SSK Özürlülerinin Emeklilik şartlarını anlattığımız bu yazımızda Özürlü Memur Emeklilik Şartları ve Bağkur Özürlü Emeklilik Şartları konularına da kısaca değindik.Önümüzdeki tarihlerde bahsettiğimiz konular hakkında daha detaylı bilgilerle sizleri buluşturacağız.

6 Comments Posted

 1. sigorta gırısım nısan 1991 skk -skkdan cıkısım 2009 hazıran
  2016 hazıranda anjio ve bypass amelıyatı oldum 4 damamr tıkalı
  engellı olarak erken emeklı hak kazanrmıyım

  • Eğer rapor alırsanız büyük ihtimal SGK bunu onaylayacaktır diye tahmin ediyorum. Gidşhatınızdan bu link üzerinden paylaşımda bulunursanız bizi de bilgilendirmiş olursunuz. Güzel olur

 2. ilk başlangıç haziran 1995 ssk.1998-2002 4 yıl 1 1ay isteğe bağlı Bağkur.
  2003 ten bu yana da çalışıyorum,Toplam 4860 gün ssk prim günü.
  diyalize girdiğimden vergi indirimden faydalanıyorum.Yaklaşık 4000 tl maaş üzerinden ,emekli olursam ,ne kadar emekli aylığı alırım.Engelli emekli olabilir miyim ?

 3. Merhaba ssk girisinm 1995 toplam 5000 gunum var sonradan isitme kaybim sag sifir solda 55 kolumda hareketlemede kisitli burun koku almiyor 40 ozurlu alabilirsem nekadar maas alirim nasil hesaplanir bilginize

  • Teşekkür ederiz. Yine bekleriz. Paylaştığın için Sağol. Başka arkadaşlarına da tavsiye etmen ayrıca bir incelik.

 4. sgk da çalışan personel engelli işlemleri için hiç yardımcı olmuyor.hep yalnış işlemlere yönlendiriyor.ben engelli emeklilik için müracaat ettim muracaat etigimde memura eksik evrak varmı dedim yok dedi hastaneden aldıgım engelli saglık raporunuda ekledim ve muracaat ettim 6 ay sonra bana malulen emeklilik red geldi sgk ya dilekçe yazdım durumu anlattım bana sgk müd evrak eksikmiş dedi dosyamda defterdarlıgın raporu onaylaması gerekiyormuş allahın cezalarıbana desenize vergi indirim belgesi şart diye beni 6 ay ugraştırdılar şimdi verdim defterdarlıga raporu bekliyorum.siz siz olun sgk da çalışan işi bilmeyen sizi yalnış yönlendiren memurlara inanmayın

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*