Yurt Dışı Emeklilik Borçlanması Önemli Hususları

YURT DIŞI EMEKLİLİK BORÇLANMASI ÖNEMLİ HUSUSLARI

Sigortalılık statünüz hiç farketmeksizin ister işçi olun, ister memur olun isterseniz de esnaf ya da ev hanımı olmanız hiç fark etmez yurt dışında geçirmiş olduğunuz çalışma ya da ev hanımlılığı sürelerinizi 3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun gereğince emeklilik borçlanması yapabilme hakkına sahipsiniz.

KADINLAR İÇİN ÖZEL DURUM MEVCUT ÇALIŞMASALAR DA YURT DIŞI EMEKLİLİK BORÇLANMASI YAPABİLİRLER
Mevcut durumda erkekler yalnızca yurt dışında geçirmiş oldukları çalışma süreleri ile gerçekleşen çalışma sürelerinin aralarında geçen birer yıllık boş geçen işsizlik sürelerini yurt dışı emeklilik borçlanması kapsamına sokabilmektedir. Hangi ülkede yaşamış olursa olsun hiç fark etmez, kadınlarda durum erkeklerinkinden tamamıyla farklıdır yurt dışında ikamet ederek geçirdikleri süreleri yurt dışı emeklilik  borçlanması kapsamına sokabilmektedirler ve Türkiye’den emeklilik sürelerini borçlanma yolu ile emekli olabilirler. Bir diğer yandan kadınlar isterlerse yurt dışında ki çalışma süreleri ile çalışma sürelerinin aralarında geçen birer yıllık boş  süreleri de yurt dışı emeklilik borçlanması kapsamına sokabilirler. Hesaplanacak süreler de yaş konusunda ise 18 yaş sınırı vardır. İster çalışma sürelerinin borçlandırılması  olsun ister ikamet kişinin 18 yaşından sonra geçirdiği süreler borçlandırılır.

TÜRKİYEDE ÇALIŞMASI OLMAYAN BAĞ-KUR’A

Şu anda kurum olarak  sadece SGK var ancak kurumun çatısı  altında eskiden olduğu gibi SSK (4/A), Bağ-Kur (4/B) ve Emekli Sandığı (4/C) ayrımı aynı şekilde devam etmekte. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın eğer Türkiye’de hiç bir sosyal güvenliğe tabi çalışması yoksa borçlanacağı sürelere 4/B’ye yani Bağ-Kur’a sayılır. Türkiye’de sigortalılığı olanlar için ise en son primi hangi  statüden yatırıldıysa oraya sayılır. Bu sebeple Bağ-Kur’dan emekli olmak istemeyenler emeklilik sürelerini doldurmadan bir ay önce  SSK’lı olarak çalışsınlar daha  sonra yurt dışı borçlanmasını  yapsınlar. Bir diğer  yandan, SSK ile ilgili çalışmaları mutlaka Türkiye’de bulundukları sürelerde olsun çünkü  pasaport giriş çıkış kayıtlarına göre o sürelerde Türkiye’de olduğu belli olmayanların SSK ile ilgili çalışmaları daha sonra SGK tarafından iptal edilmektedir.

1999 YILI ÖNCESİNDE ÇALIŞMALARI OLANLAR DAHA AZ PARAYA DAHA ÇOK MAAŞ ALABİLİRLER

Sosyal Güvenlik Kurumunun yurt dışı emeklilik borçlanması uygulamalarında emekli aylıklarını hesaplarken üç farklı dönemde yapılan hesaplamalara  göre emekli aylığı hesaplamaktadır. Bunlar 31.12.1999 öncesi, 1.1.2000 ile 30.09.2008 arası ve son olarak da 1.10.2008 sonrası geçirilen  dönem. Bu sürelerden en düşük borçlanma miktarına  göre en iyi emekli aylığını 31.12.1999 öncesi dönem verir. Bu dönemde günlük borçlanma rakamı 10 TL dir. Bu nedenle mesela 1970’li yıllarda Türkiye’de SSK’sı olan bir kişi yurt dışı borçlanma dönemi seçip, 31.12.1999 öncesinde ki  yurt dışı ikamet veya çalışma sürelerini seçerse en yüksek emekli aylığını alır. Tarih seçmezse de bu kez SGK ödeme yapılan  günden  geriye doğru ödediği gün kadar geriye götürüp borçlanılacak dönemi bulur.

2008 YILI ÖNCESİ DOLAR İLE BORÇLANANLAR ŞANSLI

2008 yılına kadar yurt dışı emeklilik borçlanmasının günlüğü sabit rakam olarak 3,5 (üç buçuk) dolar idi ve geçmişte bu tür borçlananlar için ödeme ile ilgili bir süre kısıtlaması yoktur, istedikleri zaman  borçlarını ödeyebilirler ve emekli olma şartlarını  tamamlamışlarsa da emekli olabilirler. 2008 yılından Sonraki sürede borçlananlar ise şu anki rakamlara göre en düşük 10 lira en yüksek de 65 lira olmak kaydıyla bu iki rakam arasında istedikleri rakamlardan borçlanabilirler ve çıkan meblağın ödeme süresi de borcun kendilerine tebliğ edildiği günden itibaren 3 aydır. Bu üç ay içinde kısmi ödeme de yapabilirsiniz tam ödeme de yapabilirsiniz. İsterseniz de daha sonra tekrar ödeme için yeni bir borçlanma planı  da yapabilirsiniz.

EMEKLİ MAAŞINI ÇEKMEDİĞİNİZ SÜRECE ÖDEDİĞİNİZ PARANIZI GERİ ALABİLİRSİNİZ

Yurt dışı emeklilik borçlanması yapanlar, bankadan veya PTT’den emekli maaşlarını çekmemek şartıyla diledikleri zaman kuruma ödedikleri paralarını her zaman geri isteyebilirler ve para kendilerine kurum tarafından geri ödenir.

EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN KESİN DÖNÜŞ ŞART

Yurt dışı emeklilik borçlanma işlemi ayrı, emekli olma ise  ayrıdır. Yurt dışı emeklilik Borçlanmasını her zaman yapabilirsiniz ama borçlanma ile emekli olabilmek için ülkeye kesin dönüş yapma şartı vardır. Kesin dönüş  demek  ise eşyalarını kamyona yükleyip  Türkiye’ye gelmiş olması  demek değildir. Yurt dışından kesin dönüşün kabul edilmesi için aşağıda ki şartların eksiksiz yerine getirilmesi gerekmektedir.
1.Yurt dışında herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olmak.
2.Yurt dışından herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan işsizlik parası almıyor olmak.
3.Yurt dışında ikamete dayalı olarak herhangi bir sosyal yardım almıyor olmak.

Bu şartlar yerine getirilmiş ve ülkemizde ikametgah kaydı yapılmış ise Yurda kesin dönüş yapıldı demektir.

YURTDIŞI EMEKLİLİK BORÇLANMASI NASIL HESAPLANIR

Yurt dışı borçlanması hesaplanırken ,bilindiği gibi o yıl ki asgari ücretin brütü üzerinden hesaplama yapılmaktadır.2016 yılında asgari ücret 1300TL olduğu için Yurt dışı Emeklilik Borçlanması Hesaplaması yapacak vatandaşın cebinden çıkacak yurtdışı borçlanma toplamında da artış olacak.
Yurt dışı Borçlanması Neye Göre Nasıl Hesaplanıyor ?
Yurt dışı Borçlanması sigortalıların prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırlarında olmak üzere belirlenecek günlük kazancın % 32’si üzerinden hesaplanmaktadır.Borçlanma hesabı yapılırken borçlanma yapılması istenilen dönemdeki geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırları üzerinden yapılmaktadır.

Bunu bir örnekle anlatacak olursak; 3600 gün 10 yıl üzerinden borçlanma yapacak vatandaş alt sınır olarak 17,67 TL günlük borçlanma bedeli ödeyecek. Üst sınır borçlanması yapmak isteyen vatanda ise bunun 6,5 katını ödeyecek.Alt sınırdan ödeme yapmak isteyen vatandaş 3600×17,67 = 63.550 (Altmış üç bin beş yüz) TL ödeyecek.

TÜRKİYE’DE SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ  İLE ÇALIŞABİLİRLER

Reformun kabul edildiği  ilk zamanlarda yurt dışı borçlanması yaparak emekli olan kişilerin, diğer emekliler gibi hem emekli aylıklarını almaya devam edip hem de Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun sosyal güvenlik destek primi hakkındaki hükümleri uyarınca sosyal güvenlik destek primi ödeyerek herhangi bir iş yerinde  çalışmaları yasaktı. Ancak daha sonra yapılan düzenleme ile yurt dışı borçlanması yaparak emekli olanla kişilerde diğer emekliler gibi SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) ödeyerek Türkiye’de çalışmalarına izin verildi ve halen yurt dışı emeklilik borçlanması yaparak emekli olanlar şu anda istedikleri iş yerinde çalışabilmektedirler.

Ayrıca;

1-Sitemizde emeklilik yaşınızı hesaplamak isterseniz, Buraya tıklayın.

2-Emekli ikramiyesi hesaplamak isterseniz. Buraya tıklayın.

3-Emeklilere Emlak Vergisi Muafiyeti konusunda bilgi almak isterseniz, Buraya tıklayın. 

4-Emeklilerin 2017 promosyonunu öğrenmek isterseniz, Buraya tıklayın.

5-2017 emekli kendi iş yeri olursa maaşında kesinti olur mu, öğrenmek isterseniz, Buraya tıklayın.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*