Yurt Dışı Emeklilik

Türkiye’de Emeklilik için prim eksiği bulunan ya da yurt dışında halen çalışan kişiler emeklilik için yurt dışı borçlanması yapabilir. Emeklilik için yurt dışı borçlanması ile ilgili ayrıntıları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Halen Yurt dışında çalışan ve aktif olarak sigortalı olan kişilerin dışında yurt dışında yaşayan yada yaşamış olan ev hanımları da yurt dışında geçen süreleri için borçlanma yoluna gidebilir. Yurt dışında çalışan kişilerin prim borçlanması için getirilen kriterlerin iyi bir şekilde incelenmesi ve bu konuda bilgi alınması gerekir. Bu sayede kimlerin ve ne kadarlık bir çalışma süresinin emeklilik için yurt dışı borçlanma kapsamına alınabileceği öğrenilir. Kişilerin bu detaya dikkat etmesi durumunda herhangi bir sorun yaşanmadan emeklilik için yurt dışı borçlanması yapılarak işlemler tamamlanabilir. Ayrıca  sitemizde yer alan ne zaman emekli olurum yazımızda da belirttiğimiz gibi mevcut durumunuzu  kontrol edebilirsiniz.

 

Emeklilik için yurt dışı borçlanmasında olduğu gibi sigorta işlemlerini yapan kişilerin işlemlerin yapılıp yapılmadığını doğrulamak adına online olarak sorgulama yapabilir. Yapılan sorgulama sigorta dökümüne ulaşması ile birlikte dökümde ki son hareketler izlenebilir. Bu sayede toplam gün sayısı ve emeklilik için yurt dışı borçlanması sonrasındaki sigortanın güncel durumu kolay bir şekilde görülebilir.

Emeklilik sorgulaması yapacak olan vatandaşların sigorta hesabı olması gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir sınırlama ya da kriter istenmemektedir. Online olarak yapılacak emeklilik sorgulama işlemlerinde kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detay, sigorta türüdür. 4A, 4B ve 4C olmak üzere 3 farklı sigorta türü var olduğu için vatandaşların kendi sigorta türleri için açılan emeklilik sorgulama hizmetlerinden yararlanması gerekmektedir. Böylece sorunsuz bir şekilde emeklilik sorgulama işlemleri yapılabilir. Yanlış uygulamanın seçilmesi durumunda ise işlemlerin doğru bir şekilde yapılarak sonuçlanması mümkün olmayacaktır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın emeklilik işlemleri için ülkemize gelmeleri gerekmemektedir.Yaşamış oldukları ülkedeki konsolosluklarımız vasıtası ile yurt dışı emeklilik işlemlerini başlatabilirler.

ETİKETLER:

yurtdışı emeklilik sorgulama

yurtdışı borçlanma emeklilik yaşı

yurtdışı emeklilik hesaplama

yurtdışı emeklilik maaşı ne kadar

yurtdışı emeklilik başvuru formu

yurtdışı emeklilik işlemleri

yurtdışı emeklilik daire başkanlığı

yurtdışı emeklilik 2016

Ayrıca;

1-Sitemizde emeklilik yaşınızı hesaplamak isterseniz, Buraya tıklayın.

2-Emekli ikramiyesi hesaplamak isterseniz. Buraya tıklayın.

3-Emeklilere Emlak Vergisi Muafiyeti konusunda bilgi almak isterseniz, Buraya tıklayın. 

4-Emeklilerin 2017 promosyonunu öğrenmek isterseniz, Buraya tıklayın.

5-2017 emekli kendi iş yeri olursa maaşında kesinti olur mu, öğrenmek isterseniz, Buraya tıklayın.

1 Yorum Yapıldı

  1. Merhaba benimde yurtdışında ikamet eden bir akrabam var yurtdışı emeklilik onun için gecerli mi acaba? Bunun hakkında birçok söylenti var ama bir çoğu gerçeklik payı muamma

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*