Yurtdışı Emeklilik Borçlanması Hesaplama

Yurtdışı Emeklilik Borçlanması Hesaplama

Yurtdışı emeklilik hesaplama 2016, Yurtdışı emeklilik borçlanması için ne kadar prim yatırılacak 2016? Yurtdışı borçlanma hesaplaması nasıl yapılır 2016 ? 2016 yurtdışı emeklilik hesaplama işlemleri nasıl yapılır? 2016 Yurtdışı borçlanma borcu ne zaman ödenir?

2016 yılında yurtdışı borçlanması yapacak vatandaşların ödeyeceği günlük prim tutarı artık netleşmeye başladı.Yurtdışı borçlanması hesaplanırken ,bilindiği gibi o yıl ki asgari ücretin bürütü üzerinden hesaplama yapılımaktadır.2016 yılında asgari ücret 1300TL olduğu için Yurtdışı Emeklilik Borçlanması Hesaplaması yapacak vatandaşın cebinden çıkacak yurtdışı borçlanma toplamında da artış olacak.
Yurtdışı Borçlanması Neye Göre Nasıl Hesaplanıyor ?
Yurtdışı Borçlanması sigortalıların prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırlarında olmak üzere belirlenecek günlük kazancın % 32’si üzerinden hesaplanmaktadır.Borçlanma hesabı yapılırken borçlanma yapılması istenilen dönemdeki geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırları üzerinden yapılmaktadır.

Bunu bir örnekle anlatacak olursak; 3600 gün 10 yıl üzerinden borçlanma yapacak vatandaş altsınır olarak 17,67 TL günlük borçlanma bedeli ödeyecek. Üst sınır borçlanması yapmak isteyen vatanda ise bunun 6,5 katını ödeyecek.Alt sınırdan ödeme yapmak isteyen vatandaş 3600×17,67 = 63.550 (Altmışüçbinbeşyüz) TL ödeyecek.

3201 sayılı Kanuna göre tahakkuk ettirilen borç tutarı tebliğ edildiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir.Üç ay süre içerisinde ödemesini yapmayanların borçlanma işlemleri iptal edilir.

Eğer vatandaş  üç aylık süre içinde SGK tarafından hesaplanan boru ödemez ise vatandaşın borçlanma başvuruları geçersiz sayılacaktır. Belgelendirilen yurtdışı hizmet sürelerinin yeniden borçlandırılarak değerlendirilmesi için ilgili şahsın bu konuda yeniden başvuru yapması gerekiyor..

SGK tarafından tahakkuk ettirilen borcun tamamını veya bir kısmını ödedikten sonra, borçlanmalarının iptal edilmesi için SGK’ ya başvuruda bulunanlarında ödedikleri borçlanma tutarının tamamı faiz uygulanmaksızın Türk Lirası olarak
geriye ödenir.
Borçlandıkları hizmetleri ile malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılar ile ölüm aylığı bağlanamayan hak sahiplerine başvurmaları  halinde ödenen borçlanma tutarının tamamı faiz uygulanmaksızın Türk Lirası olarak geri  iade edilir.
Fakat, borçlandıkları hizmetler dikkate alınarak aylık almakta olanların borçlanma talebinden vazgeçmeleri mümkün değildir ve bunların ödedikleri borçlanma tutarı iade edilmez. Yurtdışı Emeklilik Borçlanması Hesaplama ile ilgili son gelişmeleri sizlere duyurmaya devam edeceği.

 

Eğer okumak isterseniz aşağıda sizin için seçtiğimiz makalelere tıklayabilirsiniz.

1-Gurbetçinin Emekli Olma Şartları

2-Gurbetçiye Emeklilik Hakkı 2017

3-Yurtdışı Emeklilik Borçlanması İle İlgili Önemli Hususlar

4-Yurtdışı Emeklilik İşlemleri

5-Yurtdışı Emeklilik

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*