Yurtdışı Emeklilik İçin Ödeme Zamanı

Yurtdışı Emeklilikte Ödeme Zamanı 2017

Yurtdışı Emeklilikte Ödeme Zamanı 2017

 

Eğer yurtdışı emeklilik şartlarını yerine getirdiniz ve emeklilik için ödeme sürünü merak ediyorsanız.Yani SSK’ya borç ne zaman yatacak? Yazımızda bu konuyu belirtmeleri elele alalım.

 

Güzel yürekli, hayırlı okuyucularım Allah, boyut ve aile efradınıza dünya ve ahiret afiyet nasip etsin. Emeklilik işlerini takipten edinebilmek için yaş kemale erdi anladığım kadarıyla. Allah hayırlı uzun ömür versin. Yazımızın başlığı da bahsettiğimiz üzere Yurtdışı borçlanma işlemleri bittikten sonra borçlu borç ödeneği ne zaman ödeniyor bu konuyu izah edeceğim.

 

Şimdi ilk olarak yurtdışı hizmet borçlanmasına ait borçlanma yaptınız, müracaat ettiniz. Boyutunu tebliğ ederlar tebliğlarla borç ödeyerek tutar. Misal diyelim 10.000-TL borç çıktı. Yani 10.000-TL’yi öderseniz Türkiye’de emekli olacaksınız. Bu borcu ne zaman ödeyeceksiniz merak ediyorsunuz. Söylüyorum boyu o 10.000-TL’lik ödenecek tutarını 3 ay içinde ödemeli olunuyor. Eğer borçlandınız ama 3 aylık süre ödemezseniz, tekrar başvuru yapmanız gerekir. Şimdi bu durumla ilgili başınıza gelecek senaryolara bir göz atalım ve bu cendereden nasıl misallerle anlatayım çıkacağımızı.

 

Önemli Notlar:

1- Birinci husus, yurtdışı Hizmet borçlanmasına ait ödemeyi Türkiye’de yapmak istiyorsanız .Ve Adınıza tahakkuk ettirilen borcun tebliğini diyelim ki 2017/03/17 Tarihinden aldınız. Tüm borcu üç ay içerisinde yani 17.06.2017 tarihine kadar ödemeniz gerekiyor. Kısım bedende ödeyebilir ancak 17.06.2016 tarihinde borcun tamamı bitmiş olmalı yoksa emekli olamazsınız

2- İkinci husus, ödemeyi Yurtdışından yapmak Istiyorsunuz o tarihlerde Türkiye’de olamayacaksınız. Böyle Bir DURUMDA Google’dan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Adresine giriyorsunuz. Kur bölümünden ödeyeceğiniz kur’u seçip Döviz Alış Kuru Üzerinden

Ödeme yapıyor.

3- Yukarıda yazmıştım ancak tekrar etmekte fayda görüyorum. Eger Adınıza tahakkuk edene borç tutarını üç ay İçerisinde ödemezseniz.Borçlanma başvurularınız iptal oluyor. Ama o da kaybetmiş olmuyorsunuz. Tekrar Borçlanma talebi dilekçesi ve ekleriyle giderek (ayrıca konuyla ilgili yazımız var izleyebilirsiniz silebilirsiniz) tekrar adınıza borç tutarını tahakkuk ettirebilirsiniz.

4- Eger borcun Bir kısmını 3 ay İÇERİSİNDE ödediniz Diğer kısmını ödeyemezseniz ne oluyor?

Bir kere kabul edinki borçlanmanız iptal oldu. Onun için tekrar başvuracaksınız ve önceki ödediğiniz kısmı tekrar ederseniz, mahsup etmeleriniz isteyeceksiniz. Tabii ki onun için ödediğiniz kısmın dekontlarınızı atmayın (Ödeme Belgeleri). Bu nedenle, bazen sistemde hatalar oluyor ya memurların anlık gafletine geliyor ve ödemeniz fark edilmiyor. Bu durumda ispatlamak boyutu düşüyor.

Bu durum bir arkadaşımın başıma geldi. SGK ‘hesabına attığı paraların hiç birisine bakmamışlar. Aramış sana borç bitti mi diye geldi. Siz hiç ödeme yapmamışsınız demiş. Hemen dekontları faxlamış filan. Neyse ki birgün sonra çözmüşler ve tamamlayın sizinle bitti demişler. Aman dikkat bu kısmı atlamayın.

5- gelelim başımıza gelebilecek beşinci hususa, yurtdışı Hizmet borçlanmasına ait ödemenin Tamamını yaptınız ancak üç aydan biraz Fazla olacağını öne sürdü diyelim o DURUMDA ne olur? Böyle bir durumda yine borçlanmanız iptal oluyor. Ancak bir üst maddedeki gibi tekrar başvurup mahsup ile. Boyutları tefe tüfe bir şeyler hesaplanıp üçte beş bir şey çıkar onuda öder bitirirsiniz.

Evet Arkadaşlar bugünkü makalemizin sonu geldik. Bu konu ile ilgili aklınıza soru takılırsa yorum bölümüne soru yazmayı unutmayın, utanmayın. Yazımı, sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Bize yardımcı olmak isterseniz makale içerisindeki kutucuklara dokunun.

Eğer okumak isterseniz aşağıda sizin için seçtiğimiz makalelere tıklayabilirsiniz.

1-Gurbetçinin Emekli Olma Şartları

2-Gurbetçiye Emeklilik Hakkı 2017

3-Yurtdışı Emeklilik Borçlanması İle İlgili Önemli Hususlar

4-Yurtdışı Emeklilik İşlemleri

5-Yurtdışı Emeklilik

 

 

2 Comments Posted

  1. Yurt dışı emekliliği uygun bulmaktayım.Yurt dışında çalışıyorum.Bu siteden haklarımla ilgili bilgi aldığım için teşekkürler.iyi çalışmalar

    • Teşekkür ederiz. Yine bekleriz. Paylaştığın için Sağol. Başka arkadaşlarına da tavsiye etmen ayrıca bir incelik.

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*