Yurtdışı Emeklilikten Vazgeçme

 

Arkadaşlar bu yazımızda sizlere yurtdışı hizmet borçlanmasından nasıl vazgeçilir, ne yapılır nasıl yapılır? Emekli aylığından nasıl vazgeçilir? Bundan bahsedeceğim. Daha önceki yazımızda, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın nasıl emekli olacağından, emeklilik hakkını nasıl kazanacağından bahsetmiştik. Bu yazımızda sizlere SSK yurtdışı emeklilikten nasıl vazgeçilir ondan bahsedeceğim.

 

1-İlk olarak bu aşamaya gelmeniz için gerekli evraklarla beraber Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne başvurmuş olmanız gerekmektedir. SGK’ya başvurup daha sonra adınıza tahakkuk eden borcun tebliği imzalayıp aldıysanız. Bunu üç ay içinde ödemeniz gerekmekteydi. Eğer üç ay içinde ödemezseniz zaten kendiliğinden başvurunuz iptal oluyor. Ancak bu işi garanti altına almak için Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne gidip dilekçe ile de başvurunuzun iptalini isteyebilirsiniz. Bu işinizi garanti altına alır ve bu sayede başvurudan vazgeçmiş sayılırsınız.

 

2-Ancak borcu tebliğ alıp, aynı zamanda tamamını veya bir kısmını ödediyseniz ne yapacaksınız? Böyle durumda da  emekli aylığı almaya başlamadan hemen gidip yazılı olarak dilekçe verip borçlanmanın iptal edilmesini sağlayacaksınız. Bu durumda ne kadar yatırdıysanız size geri verilecektir. Ancak faizli olarak verilmiyor bilginiz olsun. Yani ne kadar yatırdıysanız o kadar miktar geri veriliyor.

 

3-Ve diyelim borçlandınız ödediniz ve hesabınıza para yattı ve parayı çektiniz diyelim, bu durumda ne yapacaksınız?  Hiç bir şey yapamazsınız bütün yolları tüketmiş oluyorsunuz ve aylık almaya devam etmenizi öneririm. Çünkü yurtdışı hizmeti sebebiyle ödediğiniz tutar iade edilmeyecektir.  

 

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın emeklilik işlemlerine her konuda yardımcı olmaya devam ediyoruz. Yazımızı beğendiyseniz facebook adresinde paylaşın ayrıca sağda solda çıkan şeylere dokunursanız destek olmuş olursunuz. Mobilden giriyorsanız emeklilik dışında ki görsellerden bir tanesine dokunun. Ayrıca yazımızı diğer sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

 

Emeklilik ile ilgili diğer konular için sitemizi kurcalamaya devam edin.Kendinize iyi bakın. Allah’a emanet olun.

Bu arada ilginizi çekiyorsa aşağıdaki konulara tıklayarak okuyabilirsiniz.

Eğer okumak isterseniz aşağıda sizin için seçtiğimiz makalelere tıklayabilirsiniz.

1-Gurbetçinin Emekli Olma Şartları

2-Gurbetçiye Emeklilik Hakkı 2017

3-Yurtdışı Emeklilik Borçlanması İle İlgili Önemli Hususlar

4-Yurtdışı Emeklilik İşlemleri

5-Yurtdışı Emeklilik

Yorum Yapın

email adresiniz yayınlanmayacaktır.


*